39 ken, de gegevens voor die omschrijving zullen geput worden en welke stukken tot nadere aanduiding daarvan, bij de geregtelijke acten moeten worden overgelegd. Immers het geldt hier niets anders dan eene hetere manier om de meetbrieven op te maken, waarvan in art. 17 van Staatsblad 1834 No. 27 en in art. 9 van Staatsblad 1873 Na. 38 gesproken wordt; doch aangezien er nergens bepaald is voorgeschreven, dat zij benoodigd zijn voor de opmaking van geregtelijke acten en deze stukken bij overgang van gedeeltelijke perceelen, den grond slag voor de regstzekerheid van den eigendom uitmaken, komt het mij thans ook wenschelijk voor, om dit art. in de ordonnantie op te nemen." Ook t.a.v. de Instructie had de Raad bemerkingen. Deze be paalden zich echter in hoofdzaak tot de redactie en slechts enkele artikelen ondergingen een grondige wijziging. Behoudens de wij zigingen door den Raad aangebracht is dit ontwerp van Verstijnen tenslotte geheel in S. 1880-148 opgenomen. 2) Uitgaande van den inhoud van dit thans nog bestaande besluit, zullen we nagaan in hoeverre de oorspronkelijke tekst van het ontwerp daarvan be langrijk afweek en welke opmerkingen de Raad dienaangaande maakte. Artikel 1 werd gewijzigd in verband met het niet-behouden van artikel 1 van de concept-ordonnantie van Verstijnen. In artikel 5 was onder de werkzaamheden der bewaarders niet genoemd het afgeven van landmetersken nissen en meetbrieven. Inlassching daarvan kwam den Raad noodzakelijk voor. Behalve deze beide artikelen ondergingen slechts de artikelen 52 en 54 t/m 56 een herziening van beteekenis. Verstijnen had ze als volgt geredigeerd. „Artikel 52. Bij openbaren verkoop wordt door hem ten wiens verzoeke verkooping plaats heeft mede eene landmetersken nis aangevraagd, die onder de veiling bij den Vendumeester ter inzage van het publiek wordt nedergelegd en waarop na afloop door den Vendumeester, aan den voet, de naam van den kooper en het bedrag van de koopsom wordt ingevuld. Cursiveering van mij. v. H. 2) Zie Bijlage II.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 43