41 Wat opvalt is, dat Verstijnen in zijn ontwerp angstvallig had vermeden het woord meetbrief te noemen. Hem stond steeds een volkomen breuk met het oude kadaster voor oogen, hetgeen hij meende te kunnen bereiken door het woord meetbrief te vervan gen door extract uit het kadastrale plan. De Raad van Indië heeft zich daartegen in verband met de bestaande wettelijke bepalingen terecht verzet. Blijkens zijn nota naar aanleiding van de door den Raad voor gestelde wijzingen, bleek Verstijnen geheel daarmede accoord te gaan. Zijn ontzag voor de kennis van dit College deed hem naar aanleiding van de door den Raad aangebrachte redactieverbe teringen o.m. schrijven: ,,De in deze artikelen voorgestelde wijzigingen betreffen nage noeg alleen wijzigingen in de redactie; en behalve dat ik vooral genoegzaam overtuigd was, dat de ontwerpinstructie in dit op zicht verbeteringen zou kunnen ondergaan; aangezien redactie en terminologie in mijnen werking een bijzaak is, J) ben ik na kennis name der voorgestelde wijzigingen geheel overtuigd dat ze allen of voor de duidelijkheid wenschelijk zijn, of de welluidendheid bevorderen, zoodat ik mij er geheel mee kan vereenigen om overal de voorgestelde redactie over te nemen." Eenige Voorbeelden van Wanbegrip omtrent de nieuwe kadastrale Wetgeving. Nadat de nieuwe kadastrale wetgeving in werking was getre den, bestonden er zooals we zagen meerdere voorschriften voor de opmaking van meetbrieven. Het model van den meetbrief was gegeven bij S. 1842 No. 17, zijnde een ampliatie op de Overschrijvingsordonnantie en de Gou- vernementslandmetersinstructie. Hierboven werd reeds medegedeeld, hoe Verstijnen in 1877 de regeering wist te overtuigen van de noodzakelijkheid de meet brieven te vereenvoudigen door de grenslengten weg te laten, zoo wel in de kaart als in den tekst 2) en hoe hij zich voorstelde de meetbrief in de kadastrale afdeelingen, waar de kaart gereed was, geheel te laten vervallen en te vervangen door een copie van het kadastrale plan. a) Cursiveering van mij. v. H. Zie blz. 203 van jaargang 1937.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 45