44 Ten slotte verzoek ik U bij eventueel aanvragen om opmeting van grond, er de belanghebbenden op attent te maken, dat eene nauwkeurige grensaan duiding niet alleen in hun belang is, maar ook ten goede komt aan Uwe administratie en wijders dat de vrijstelling van de verplichting tot het stellen van merkteekens, bedoeld bij Stbl. 1882 No. 311, zooals het is gewijzigd bij Stbl. 1893 No. 16 ten opzichte van perceelen, die in een blokkaart passen, hun niet ontheft van de verplichting tot behoorlijke verzekering van de grenzen dier perceelen." Het betrof hier meetbrieven, binnen nieuwe kadastrale afdee- lingen; dus had van der Rest ongelijk met zijn verwijzing naar S. 1842 No. 17 en hadden genoemde chefs ten rechte de meetbrieven, in den vorm van extracten uit het kadastrale plan, afgegeven. Ook Wiemans die op zijn beurt den opvolger van Van der Rest, J. C. Bertsch 2), verving, beging dezelfde fout, toen hij in 1909 verzocht om intrekking van het besluit van 1877, waar bij Verstijnen verlof was gegeven voor wat betreft Batavia (Stad en Voorsteden) de afmetingen langs de grenzen uit de meetbrieven weg te laten en af te wijken van het bij S. 1842 - 17 voorge schreven model voor den meetbrief. 3) Aanleiding daartoe was het feit, dat blijkens een door hem ingesteld onderzoek bij de verschillende kadastrale bewaringen en bureaux, men op 11 dier kantoren tot omstreeks 1897 meetbrieven had vervaardigd zonder vermelding van afmetingen. Van der Rests reprimande, waarvan we hierboven gewaagden, was oorzaak, dat men sinds dat jaar weer terugkeerde tot het model van S. 1842 - 17, zij het in eenigszins gewijzigden vorm. Volledigheidshalve wordt hier het belangrijkste deel van Wie mans nota, gericht tot den Directeur van Binnenlandsch Bestuur, weergegeven: „In de maand December 1897 heeft de toenmalige Inge nieur, Chef van den Kadastralen dienst W. van der Rest, de opmaking van meetbrieven alsbovenbedoeld verboden, aan gezien ZEG. het weglaten van de afmetingen uit de meetbrieven Chef van den Kadastralen dienst van Jan. 1909 Mei 1912. 2) Dec. 1907 Jan. 1909. 3) Zie Jg. 1937, blz. 204 e.v. van dit tijdschrift.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 48