47 de kadastrale bureaus gelegen zijn en waar men den landmeter niet dan ten koste van groote geldelijke offers kan ontbieden. Er valt ten aanzien van dit onderwerp geen wezenlijk onder scheid te maken tusschen de meetbrieven, welke worden opge maakt van perceelen gelegen binnen dan wel buiten de Kadastrale afdeelingen, waarvan minuutplans zijn samengesteld. Laatstgenoemde perceelen toch worden ingevolge art. 10 van de Instructie van de Bewaarders (Stbl. 1880 No. 148) volgens de zelfde methode en met gelijke nauwkeurigheid opgemeten. Op grond van het bovenstaande zoude naar mijn beschei den meening in de meetbrieven van alle perceelen zonder on derscheid, door den Kadastralen dienst op te maken, de her haling van de belendingen en van de afmetingen in den tekst kun nen achterwege blijven. Mocht ten aanzien van een herhaling van de belendingen en van de afmetingen worden opgemerkt, dat het overbodige niet schaadt en de meerdere arbeid niet zoo heel veel lijkt, dan ben ik zoo vrij beleefd mede te deelen, dat in de eerste plaats de meting zelf daardoor langer duurt, vervolgens de afleiding door berekening van de afmetingen der grensgedeelten, waar een recht- streeksche meting niet mogelijk was, een tijdroovenden arbeid is; het schrijf- en kopiewerk verdubbelt, ten slotte de verificatie van de meetbrieven veel meer tijd en arbeid kost. De beoogde vereenvoudiging is een besparing van arbeid van meer beteekenis, dan op het eerste gezicht zoude toeschijnen. De steeds wassende omvang van de Kadastrale werkzaamheden maakt vereenvoudiging van arbeid noodzakelijk. Het aantal meetbrieven is in de drie laatste jaren met 21 pc, de landmeterskennissen met 10 pc, het gemeten oppervlak aan woeste gronden en landerijen met 91 pc, de meetbrieven daarvan met 79 pc, het aantal verleende kopieën, extracten en inzagen met 46% toegenomen in vergelijking met het gemiddelde van de acht daaraan voorafgaande jaren. Dientengevolge is aan verschillende Kadastrale bureaus gebrek aan personeel ontstaan. Daarin zoude, althans voorloopig, kunnen worden voorzien door naar vereenvoudiging te streven in de kadastrale administratie. Deze vereenvoudiging is, naar ik vermeen zeer wel mogelijk, zonder aan de deugdelijkheid van het werk te kort te doen of de grondslagen aan te tasten, waarop het nieuwe Kadaster berust.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 51