54 vooral voor cultuurtechnische en eventueel ook voor kartografi- sche. De moderne kadasterkaarten moeten bovendien het hoogte- verband weergeven. Alvorens tot hermetingen over te gaan moet de wenschelijkheid van ruilverkaveling of samentrekking van perceelen overwogen worden. De zekerheid moet bestaan dat alle overheids- en particuliere metingen, ook topografische, in deze algemeene kaart kunnen worden verwerkt. De driehoeksmeting van het Kadaster moet steunen op de geo detische (lands) driehoeksmeting. Voor een permanente verzekering der ingeschakelde- en andere meetpunten moet worden gezorgd. Om eenheid te brengen in de te gebruiken teekens moeten de verschillende landmetersvereenigingen legenda ontwerpen met toe lichtingen in de belangrijkste talen, waarbij de door Frankrijk voorgestelde teekens als uitgangspunt zullen dienen. 2e Commissie: Beide wijzen van lengtemeting worden aanbevolen, zoodat geen sprake zal zijn van bevoorrechting van de directe boven de indi recte methode of omgekeerd. Van de fotogrammetrie behoort door de landmeters, voor zoover de omstandigheden dat toelaten, meer dan tot dusver gebruik ge maakt te worden. Een objectieve studie van de vraag in hoeverre van de foto grammetrie gebruikt moet worden gemaakt, heeft uitgewezen, dat toepassing van deze methode den landmeters geen concurrentie oplevert, doch integendeel hun arbeidsveld verruimt. In een vereenigde vergadering van de Commisien 1 en II werd het onderwerp „Gebruikmaking van de fotogrammetrie voor ka dasterdoeleinden" uitvoerig behandeld en de navolgende vragen werden opgesteld, die door de afzonderlijke vereenigingen voor het volgende Congres onderzocht en beantwoord zullen worden, (vooral zal over de nauwkeurigheid van fotogrammetrische op namen voor het vervaardigen van kaarten op schalen 1 2000 en grooter verslag worden uitgebracht). a. Betreft het een fiscaal of een rechtsgeldig kadaster? b. Hoe worden de grenspunten gesignaleerd? c. Welk percentage wordt gesignaleerd?

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 58