55 d. Hoe is de terristrische meetmethode om de op de foto on zichtbare grenspunten vast te leggen? e. Wordt enkelbeeld- of dubbelbeeldfotogrammetrie toegepast? f. Hoe geschiedt de uitwerking van de foto's? g. Hoeveel punten worden er in coördinaten bepaald per ha? h. Worden ook de cultuurgrenzen in kaart gebracht? i. Worden hoogtelijnen geteekend? zoo ja, op welke equidis tances? k. Op welke wijze vindt verificatie plaats en welke is de nauw keurigheid, die bereikt blijkt te zijn? 1. Welke opgaven kunnen worden verstrekt aangaande de bij houding? 3e Commissie: Het probleem der medewerking van de landmeters aan de plat telands bebouwings- en cultuurontwerpen is niet in volstrekten zin te beantwoorden, in verband met de verscheidenheid der plaat selijke toestanden. Vastgesteld wordt, dat naast de architecten en ingenieurs de landmeters bij uitstek geschikt zijn dergelijke plannen op te stellen, althans den technischen grondslag te leveren en bij de uitvoering der projekten toonaangevend mede te werken. Dit gebied moet in ieder geval als arbeidsveld van den land meter beschermd en behouden worden. 4e Commissie: Het beroep en het arbeidsveld van den landmeter moeten zoo goed mogelijk zijn afgebakend. De Commissie is de meening toegedaan, dat de tot nu toe be staande definitie van het beroep gehandhaafd moet worden: „De landmeter is de vakman, die den publieken en privaten eigendom, bebouwd of onbebouwd, boven- of ondergrondsch, als ook de met den grondeigendom verband houdende werken vast stelt, afpaalt, opmeet, schat en daarvan zoomede van de andere rechten op den grond de registratie op doelmatige wijze inricht. Hij bestudeert, ontwerpt en leidt de doelmatige verdeeling en de verbetering van den bodem. Hij beoefent de technische, juridische, landhuishoudkundige en sociale wetenschappen, die met zijn arbeid verband houden." In deze definitie zijn de volgende arbeidsvelden begrepen: Geodesie, landmeten, kadaster, topografie, fotogrammetrie, stedebouwkunde, schattingswezen, constructie van gebouwen, me-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 59