56 tingen ten behoeve van cultuurtechnische werken alsook metingen voor bouwtechnische doeleinden, voor openbare werken en mijn bouw. Met betrekking tot zijn opleiding komt het wenschelijk voor, dat de landmeter een zoo hoog en uitgebreid mogelijk onderwijs ontvangt en minstens 3 jaren studeert, daarna examen doet om na voldoende praktijkervaring een tweede (slot)examen af te leggen, ten einde te komen tot een corps, dat uitsluitend bestaat uit gedi plomeerde landmeters. De bescherming van het beroep zal daarin bestaan, dat het beroep van landmeter alleen door als zoodanig erkende personen, die de voorgeschreven examens hebben afgelegd, wordt uitgeoe fend, nadat zij door den Staat of een erkende Organisatie tot de uitoefening zijn toegelaten. 5e Commissie: Deze achtte het noodzakelijk, dat ieder landmeter zich in zijn land bij de aldaar bestaande vakorganisatie aansluit. Tot slot volgt hier de toespraak, die Z.H. de Paus hield ter gelegenheid van een audiëntie, welke Z.H. aan een aantal deel nemers verleende en waarbij Hij o.m. zeide, dat „de familie van landmeters hier door 22 naties vertegenwoor digd is, hetgeen de wederzijdsche waardeering en de wereldvrede bevordert. Het beroep van den landmeter is altijd belangrijk ge weest, vanaf zijn jeugd heeft hij zijn schoonste uren doorgebracht met de studie der „geometrie". Evenals de astronomie de diepten van het hemelgewelf tracht te doorgronden, zoo streeft de land meetkunde naar een grootere kennis van de aarde en de werken der schepping. Het beroep van den landmeter is een van de schoonste en nut tigste beroepen, daar het nauw verbonden is met natuur en aarde". Red. UIT ANDERE TIJDSCHRIFTEN. Iets over de vereffening van gestrekte veelhoekstrekken. In het landmeetkundig tijdschrift „Journal des Géomètres ex perts et Topographes francais", Septembernummer 1938 blz. 409 e.v. staat een verhandeling van Ray Martin, die onze aandacht

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 60