61 geen correctie hebben ondergaan, met uitzondering van de hoeken in de aansluitingspunten. De trek werd feitelijk alleen maar om gezwaaid en relatief-lineair gecorrigeerd, om de aansluiting te verkrijgen. De bezwaren zijn derhalve soortgelijk aan die van de vorige methode. Met betrekking tot de „indeeling der coördinatensluitfouten evenredig aan de partieele coördinaten van iedere veelhoekszijde" geeft schrijver in onderstaande figuur 4 een tweetal polygoonaan sluitingen. De bovenste polygoon bevat de zijden 1-2, 2-3 en 3-n, welke de richting Oost-West hebben; de optredende sluitfouten zijn AX en AY. Om deze sluitfouten te elimineeren zullen aan de hand van de waarde AX de voorloopige punten 1', 2' en 3' de noordwaartsche verschuivingen l'-l", 2'-2" en 3'-3", en ver volgens aan de hand van de waarde AY de oostwaartsche verschuivingen 1"-1, 2"-2, 3"-3 ondergaan. Het gevolg hiervan is, dat de hoeken 2, 3 en n onveranderd blijven, terwijl de hoeken S en 1 belangrijke correcties krijgen. In de onderste polygoon van figuur 4, waar de lijn III'-N' de eenige polygoon zijde vormt, die de richting Oost-West heeft, zal ten gevolge van dit systeem bedoelde zijde geen AX- correctie deelachtig worden, in tegenstelling met de overige zijden van den trek. Het bedrag voor de indeeling is hier afhankelijk gesteld van de richting der polygoonzijde, en óók nog van de willekeurige keuze der asrichtingen van het coördinatenstelsel. Het onlogische van het systeem ligt er dus duimen dik op. Schrijver gaat ten slotte nog na, hoeveel de optredende indeel- fout t.a.v. de hoekmeting bedraagt door de omzwaaiing a Hij merkt op, dat er een zijwaartsche sluitfout overblijft, hetzij men de hoekmeting vooraf sluitend maakt, hetzij men zulks nalaat; het optreden van deze zijwaartsche uitwijking moet dan aan alle hoe ken worden toegeschreven. o1"Y Fuj. 4. o o

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 65