2 ten op dien lijn, een vraagstuk dat in de practijk zeker niet op deze wijze opgelost zal worden. Het komt ons voor, dat de algemeene oplossingsmethode meer belangstelling verdient, niet zoozeer als methode, doch wèl, om dat door vergelijking met een toegepaste benaderingsmethode een beter inzicht in diè werkwijze verkregen kan worden. Bovendien kan het feit, dat men de beschikking heeft over een doelmatige berekeningsmethode aanleiding geven om tot een korter of een voudiger meetmethode over te gaan. Tenslotte nog kan het voorkomen, dat de bovenbeschreven me thode om eerst tot het elimeeren van de onbekenden over te gaan, zeer bewerkelijk is. Daarbij moet in de eerste plaats gedacht worden aan het vraagstuk, dat ook de aanleiding geweest is tot het schrijven van dit artikel: Het bepalen van de oriënteering of omzwaaiing van een polygoonnet gelijktijdig niet de vereffening van dit net. Dit vraagstuk zal in Europa in belangrijk mindere mate voorkomen dan hier te lande. Ginds is het in de triangulatiepunten veelal eenvoudig genoeg om een oriënteeringsrichting te meten, zoodat dit bijna als een noodzakelijkheid beschouwd zal worden. Voor bijhoudingsmetingen zal een enkele meetlijn veelal voldoende zijn om de aansluitingspunten te bereiken, terwijl hier in de meeste gevallen hoekverband onvermijdelijk zal zijn. Alvorens ons echter met dit vraagstuk in het bijzonder bezig te houden, willen wij het probleem in zijn algemeensten vorm stellen en oplossen. Wij zullen daarbij het betoog van Helmert niet op de voet volgen, omdat dit, door het toepassen van voor afgaande formules, voor een afzonderlijke bespreking minder ge- eigend is. Dit nadeel zal ook hier niet te vermijden zijn, doch wij kunnen ons beperken tot de meer bekende formules, zooals wij die bij de gebruikelijke oplossing tegenkomen. De formules, welke ten grondslag liggen aan de oplossing van de normaalvergelijkingen voor de oplossing der korrelaten K-,, K2, K3, enz. luiden: [aa] K, [ab] K2 [ac] K3 [abj K, [bbl K2 [bel K3 [ac] K, [bc] K2 [cc] K3 wt O w2 O w3 O

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 6