67 In de afgeloopen 10 jaren zijn talrijke publicaties over de resultaten van Redta metingen en de daarbij verkregen nauw keurigheid verschenen. S., die met dit instrument blijkbaar nog weinig ervaring opgedaan heeft, voegt hier weinig nieuws aan toe. Opvallend alleen is, dat hij voor de kaarteering met behulp van een goede poolcoördinatograaf meer dan 50% werkbesparing berekent. Met de meeste auteurs zijn wij ech ter van meening, dat de voerstraalmethode en de orthogonale methode in dit opzicht weinig zullen verschillen. 2e. Geo. 207. Vockerodt: Neumessungen mit dem Reduk- tions-Tachymeter Bosshardt-Zeiss Redta" bei Umlegungs- verfahreti. De beschouwingen over de veranderingen in de „constan ten" hebben hun beteekenis verloren sedert de oorzaak ont dekt is en weggenomen kan worden. De nauwkeurigheid der Redta is zoo groot, dat daarmede de deugdelijkheid van een triangulatie gecontroleerd kan worden en triangulatie van lagere orde vervangen kan worden door een goede Redta polygoneering. 3e. Geo. 202. F. Salmon: Some experiments with a Zeiss- Bosshardt Direct Reading Tacheometer. S. geeft de voorloopige resultaten van de proefmetingen. De tijdwinst bij de opname schat hij op ongeveer 50%. Een bijzonder voordeel is wel de groote eenvoud. 4e. Geo 211. Dr. Luigi Solaini: Untersuchung einiger mo dernen Vermessungs-Instrumente (i.e. de Zeiss II). De rand-, instel- en afleesfouten bedragen nergens meer dan 5e. Geo. 196/1. Zeiss Teletop ])- 6e. Geo. 206. W. Schneider: Der topographische Entfer- nungsmesser „Teletop" von \Zeiss. Dit eenvoudige instrumentje komt reeds voor opnamen schaal 1 5000 en kleiner in aanmerking. 7e. Geo. 205. K. Gerke: Ueber eine V'ersuchsmessung mit der Tachytop-Bassole 1 S. geeft de voorkeur aan de gewone afstandmeterbaak bo ven de speciale Tachytopbaak. D Vergel. Tijdschr. Kad. in Ned.-Indië jaargang 1938 bladz. 39.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 71