68 8e. Geo. 210. K. Ulbrich: Das Nivellierinstrument Type A von Zeiss. Dit instrument is, evenals zijn voorganger, de Zeiss III, voor waterpassingen Ie orde bestemd. De kijkervergrooting is tot 44 X opgevoerd, terwijl de coïncideerende niveau einden in het gezichtsveld van de kijker zichtbaar zijn. Door deze beide factoren kan de meting 30% sneller geschieden. De middelbare toevallige fout bedraagt, evenals bij het type III, 0,5 mm per km, als gevolg van de fouten in de latten- opsteliing e.d. 9e. Geo. 201. H. Peschel: Untersuchungen von Invarnivel- lierlatten der Firma C. Zeiss. 10e. Geo. 212. Surveying Instruments. Een beknopte catalogus, waarvan alle foto's met behulp van een rood-blauwe bril stereoscopisch bekeken dienen te worden. De Zeiss lil is in deze catalogus niet meer opgeno men, daarvoor in de plaats is de Zeiss F gekomen. De be stemming en de nauwkeurigheid van deze theodoliet zijn gelijk aan die van een gewone noninustheodoliet. d. J. BOEKBESPREKING. A. Kalender ïür Landmessungswesen und Kulturtechnik, door Prof. Curtius Miiller, 62e Jaargang voor 1939, le deel. Van den uitgever Konrad Wittwer te Stuttgart ontving de re dactie bovengenoemd werkje. Behalve de Kalender, die met het geen zooal tot een kalender behoort over de eerste 112 bladzijden is verdeeld, zijn 135 bladzijden gewijd aan tafels en formules, terwijl het laatste deel van het boekje in een 50-tal pagina's het nieuws geeft, dat gedurende een jaar, te rekenen vanaf medio Augustus 1937, op landmeetkundig en aanverwant gebied in de verschillende landen is gepubliceerd. Uiteraard geeft de eigenlijke Kalender veel bijzonderheden, die hoewel op zichzelf zeer interessant, toch voor den niet-Duitschen landmeter van weinig beteekenis zijn. Daarentegen zijn de tafels en formules zeer handig in het gebruik, temeer waar de hoek- tabellen zoowel voor de sexagesimale als centesimale verdeeling zijn ingericht.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 72