69 Bijzonder veel aandacht is besteed aan het laatste deel, dat door den redacteur Prof. Mtiller zelf bewerkt is. Voor de eerste maal wordt thans ook het Tijdschrift van het Kadaster in Ned.-lndië genoemd. Van de landmeetkundige publi caties vinden o.m. eenige in dit tijdschrift opgenomen technische verhandelingen vermelding. Daar de kalender hoofdzakelijk voor zuiver technische doelein den bestemd is, ligt het voor de hand, dat andere onderwerpen, die toch met de landmeetkunde nauw samenhangen, slechts ter loops en zeer globaal vermeld zijn. Den landmeter, die steeds de noodige tabellen en formules bij de hand wil hebben en tevens op de hoogte wenscht te komen van hetgeen de internationale vakliteratuur op geodetisch-tech- nisch gebied geeft, zou ik de aanschaffing van de Kalender zeker willen aanbevelen, temeer waar het formaat zeer handig (10X17) en de prijs niet te hoog (4'RM.) is. B. Gedenkboek Burgerlijk Wetboek 1838-1938, uitgegeven onder redactie van Mr. Paul Scholten en Mr. E. M. Meyers. (Tjeenk Willink, Zwolle). Het was 10 April 1938 honderd jaar geleden, dat het Burgelijk Wetboek in Nederland werd ingevoerd. Dit feit bracht Mr. J. Krusernan er toe bovengenoemde redacteuren op te wekken de leiding der herdenking op zich te nemen. De herdenking mani festeerde zich in het verschijnen van een Gedenkboek, waaraan een 30-tal Nederlandsche rechtsgeleerden hebben meegewerkt. Verdeeld over een 800-tal bladzijden, geven zij ieder de betrekking weer, die bestaat tusschen het B.W. en de door hen speciaal be oefende tak der rechtswetenschap. Het deel van het burgelijk recht, hetwelk den landmeter van het Kadaster het meest na aan het hart ligt, het stelsel van open baarheid, wordt door Prof. Mr. I. B. Cohen behandeld onder den titel „Het stelsel van onroerend goed in het Burgelijk Wetboek van 1838 tot heden". De schrijver schildert ons het ontstaan van het Nederlandsche stelsel en de pogingen, gedurende een eeuw aangewend, om tot een ander te geraken. Hij komt tot de conclusie, dat ondanks eenige wijzigingen, die in de loop der jaren zijn aangebracht, het stelsel als zoodanig geen verandering heeft ondergaan en besluit dan ook met de woorden:

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 73