71 In de 2e druk van dit werkje, dat het vorig jaar verscheen, is het aantal arresten en vonnissen van den H.R., het H.G.H .en R.v.J. van Nederlandsch-Indië met de helft uitgebreid. Door deze toe voeging van de jongste jurisprudentie is het voor de praktijk weer van meer beteekenis geworden, hoewel betreurd mag worden, dat nergens de meerdere of mindere belangrijkheid der uitspraken tot uitdrukking komt. Zooals de bewerker zelf zegt, laat hij de be oordeeling daarvan aan den lezer over. Voor hen die in het bezit zijn van een of meer juridische periodieken kan deze uitgave van het B.W. tot Klapper strekken. Het zakformaat verhoogt de han teerbaarheid; jammer dat de prijs wat hoog is 12.50), hetgeen velen ervan zal weerhouden het boekje aan te schaffen. D. „Stadsvormingsordonnantie-Stadsgemeenten Java". (Lands drukkerij 1938 Batavia). Bibliotheek No. V/110- 1677. Onlangs verscheen in druk het ontwerp van bovenvermelde or donnantie, die een 58-tal artikelen bevat, vergezeld van een „Toe lichting", 204 bladzijden van omvang. Het zou ons te ver voeren hier alles weer te geven wat beide boekjes inhouden. Op enkele dingen echter willen we wijzen, daar het Kadaster, hoewel zulks in de ordonnantie in het geheel niet tot uiting komt, in de toekomst toch nauw bij het een en ander zou kunnen worden betrokken. De considerans luidt: „Dat Hij", ten aanzien van stadsgemeen ten op Java voorschriften willende geven ter verzekering van een weloverwogen stadsvorming". De ordonnantie zal dus slechts van toepassing zijn op Java en daar nog alleen op de stadsgemeenten. Met opzet is de uitdrukking „stadsvorming" gekozen en niet „stadsaanleg" of „stedebouw", daar de ordonnantie in deze beide zaken, die onder de algemeene term stadsvorming vallen, wil voorzien. De strekking der voorschriften geeft artikel 8 weer: 1. Het stadsplan en de stadsvormingsvoorschriften ordenen het aanleggen en bouwen, zoowel door de stadsgemeente als door derden, in dier voege, dat voorzien wordt in eene ontwikkeling der stad in overeenstemming met haren maatschappelijken en geografischen eigenaard en haar vermoedelijken groei, en dat gestreefd wordt naar een evenredige vervulling der be-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 75