73 niet nog beklemd in het dorpsbeschikkingsrecht: communaal be zit), eigendom, erfpacht op gemeentegronden, opstal en bruikleen op landsgrond, particuliere landerijen (al dan niet belegd met oe- saharechten), niet als eigendom geregistreerd vrij landsdomein (al dan niet onwettig geoccupeerd, al dan niet verhuurd, al dan niet in beheer gegeven), tanah onbekend (al dan niet geoccu peerd), hier en daar agrarische eigendom, recht van gebruik, bo vendien nog adatrechtelijke opwoning en ,,bataviasche" grond- huur. Slechts in zeer geringe mate is deze bontheid een gevolg van een natuurlijke differentiatie der rechtsvormen, ter aanpassing van uiteenloopende economische en sociale behoeften, van het volgen dus door het recht van zijn sociale functie. Integendeel is het typeerend, dat het beloop van enkele hoofdlijnen in dezen wirwar bepaald wordt door uitgesproken historische koloniale factoren, die met de innerlijke eischen van de stadsvorming geen verband houden. 63. Hoofdfactor vormt de in Indië overoude regel, dat door niet-Inlanders geen Inlandsche grondrech ten mogen worden uitgeoefend x). Hij toch bepaalt een distri butie van Inlandsche en Europeesche grondrechtsvormen, die geen verband houdt met de maatschappelijke bruikbaarheid van elk dier figuren voor verschillende doeleinden en dus voor verschil lende sociale groepen. Met name is het Europeesche duurzame en tevens volle grondrecht, de eigendom, door de instituten van kadaster en overschrijving in de hanteering duur en slechts veilig indien de hanteering deskundig geschiedt. Hetzelfde geldt voor het bijpassende recht van hypotheek. Deze rechtsvormen behooren bij een gecommercialiseerde geldhuishouding, doch zijn voor breede groepen van onze samenleving, hoezeer zij onder Euro- peesch recht staan, ongeschikt. De verwarde toestand van de tanah onbekend houdt, althans ten deele, met deze ongeschiktheid verband. Een ander probleem ontstaat bovendien, doordat aan grond- en bouwexploitanten van niet-Inlandschen landaard (dus ook N.V. en Volkshuisvesting en gemeenten) belet wordt om Inlandsche gronden (Inlandsch bezitsrecht) aan de markt te brengen, wat voor de volkshuisvesting van groot belang ware (slot van 12 13)". D Sedert 20 a 30 jaren worden daarop enkele uitzonderingen erkend, die practisch geen rol spelen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 77