74 In 65 wordt ten slotte de stelling geponeerd, dat de kosten van kadaster en overschrijving in de richting werken van een ver keersbelasting, die de verwerving van gronden juist door de min der welgestelde lagen der niet-Inlanders belemmert. Het is niet prettig voor den landmeter van het Kadaster derge lijke dingen te moeten lezen. Doch wil hij recht hebben van mee praten, dan zal hij voor alles zich op de hoogte moeten stellen van het gebied, dat tot nu toe in Indië vrijwel onbestudeerd is gebleven: de stadsvorming. Hij zou b.v. kunnen beginnen met zich den inhoud van het ontwerp en de toelichting eigen te maken. E. 75 Jaren Topografie in Nederlandsch-Indië. Onder dezen titel verscheen ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van den Topografischen Dienst in Ned.-Indië voor eenige dagen een gedenkboek van dien dienst, waarvan ook de redactie een exemplaar deelachtig werd. We laten hieronder de inhoud volgen van het werkje, dat hoewel typografisch goed verzorgd, toch niet dien indruk wekt, welken men van een gedenkboek van dien dienst zou verwachten, al was het slechts om zijn reisbureau- reclameachtigen omslag. I. Inleiding. M.T. van Staveren, kolonel, hoofd van den To pografischen dienst. II. De geodetische en astronomische werkzaamheden: prof. ir. J.H.G. Schepers, hoofd der Triangulatiebrigade. III. De terrestrische opneming: H.J. de Jamaer, majoor van den Topografischen dienst. IV. De fotogrammetrie: A. Kint, kapitein van den Topogra fischen dienst, hoofd der Fotogrammetrische brigade. V. De kartografische afdeeling: dr. A.J. Pannekoek, aardrijks kundige, wetenschappelijk leider der Kartografische afdeeling. VI. Het reproductie-bedrijf: Th. J. Ouborg, hoofd van het Reproductie-bedrijf. VII. De instrumentmakerswinkel: G. Erb, burgerlijk ambte naar belast met een officiersbetrekking. VIII. Ht kaartenmagazijn: R.J. Jansen, burgerlijk ambtenaar belast met een officiersbetrekking. IX. De opleiding van het meetpersoneel: H.J. de Jamaer, ma joor van den Topografischen dienst.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 78