75 X. Slotwoord: M.T. van Staveren, kolonel, hoofd van den Topografischen dienst. Als geschiedkundig overzicht kan het boek een ieder ter lezing worden aanbevolen, al zal men hier en daar de inhoud cum grano salis moeten verwerken. Als we b.v. lezen wat het Hoofd van den Topografischen Dienst, kolonel M.T. van Staveren schrijft (blz. 3): „De uitvoering van de, in overeenstemming met de voorstellen dier commissie in 1905 van het Kadaster aan den Topo grafischen dienst overgedragen, landrente-metingen hebben in ruime mate bijgedragen tot een betere regeling van het land rente-onderzoek, tot het ophouden van misbruiken, het scheppen van orde in een chaos van ongerechtigheden en tot een billijke verdeeling van de op de landbouwende bevolking drukkende las ten. Terecht zag Enthoven 2) in dat het verkeerd was om de ver vaardiging van de landrentekaarten te koppelen aan die der kaar ten voor een inlandsch eigendomskadaster, omdat daaraan eerst in een verre toekomst algemeene behoefte zou bestaan en aan landrentekaarten geringere nauwkeurigheidseischen behoefden te worden gesteld dan aan kadasterkaarten." wekt dit den voor het Kadaster eenigszins onaangenamen indruk alsof deze dienst in het geheel niet voor zijn taak berekend was en daarom de Topografische Dienst, voor zoover het betrof de landrentemetingen, als opvolger optrad. We mogen aannemen, dat bij het Hoofd van den Top. Dienst niet de bedoeling heeft voorgezeten het Kadaster te grieven; toch is het jammer, dat de heer van Staveren zich op een dergelijke wijze heeft uitgedrukt, en dat nog wel in een jubileumnummer. We willen deze historie niet wederom oprakelen doch meenen te mogen veronderstellen, dat, ware het Kadaster met de metingen der Inlandsche gronden belast gebleven, we thans de beschikking zouden hebben gehad over een Inlandsch Kadaster, dat ruim schoots in de huidige behoeften had kunnen voorzien. De roep om een Inlandsch Kadaster, die sinds 1905 herhaaldelijk weer klonken heeft, zou niet meer gehoord worden en het Gouverne ment zou in de toekomst niet voor de haast onmogelijk, niet te Bedoeld wordt de „Permanente Commissie voor Kaarteerings- en Op nemingswerkzaamheden". v.H. 2) Hoofd van den Topografischen Dienst. v.H.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 79