80 Een slotopmerking moge hier nog worden gemaakt t.a.v. grafi sche methoden in het algemeen. Sedert de invoering van reken- en telmachines hebben vele grafieken hun nut verloren. Vanzelfsprekend is het aantal der grafieken, welke „de moeite loonen", nog zeer groot, maar men zal, alvorens in een grafiek zijn heil te zoeken, zich thans moeten afvragen, of het snelle rekenwerk der huidige mechanische hulpmiddelen misschien de voorkeur zal verdienen. Hieronder hebben wij een berekenmethode aangegeven, gebaseerd op de methode der kleinste vierkanten, welke methode door ge bruikmaking van machines snel tot het doel voert. L. F. L. B. EEN VEREFFENINGSMETHODE VAN GESTREKTE VEELHOEKSTREKKEN. Keur geen materiaal af, zoo ge niets anders daarvoor in de plaats kunt stellen. i. In ondervolgende figuur zijn 1-p en n-q de aansluitings richtingen, waarin een gestrekte trek moet worden ingepast. Met 1-p als beginrichting werd bedoelde trek voorloopig berekend en werden de waarden 2', 3', 4' enz(n-2)', (n-i)', n' verkregen, zoomede de onvereffende eindrichting n'q'. Bij deze voorloopige be rekening werden de onvereffende hoeken q-1-2', 2', 3' enz., zoomede de ongecorrigeerde lengten 1-2', 2'~3', 3'-q' enz. gebezigd. De trek wordt „ideaal" verondersteld, d.w.z. bij de ontwikkeling van het systeem worden de zijden evenlang en de tusschenhoeken van den trek nagenoeg 1800 genomen; in de practijk kan ook voor minder- ideale trekgedaante het systeem nog worden toegepast. Zij, die het theoretische gedeelte van deze verhandeling willen „over slaan", kunnen dadelijk hun aandacht wijden aan het practijkvoorbecld in 7.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 10