96 vindt men de trekomzwaaiing uitgedrukt in radialen. De omrekening in het sexagesimal stelsel geschiedt op de gebruikelijke wijze en men vindt 0.255 a X 206265" 48" welk bedrag overeenstemt met het resultaat, hetwelk in 1 door be rekening werd verkregen. In dit opzicht verschaft de grafiek ons dus een eenvoudig con trolemiddel op de primaire vereffcningsgegevcns, hetgeen volstrekt niet onbelangrijk is L. F. L. BERGAMIN. KADASTER EN NAUWKEURIGHEID. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat belangstelling voor het Kadaster zich in den laatsten tijd begint te vertoonen in niet-Kadas- trale kringen. Indien het hier de juridische zijde betrof, zou dit niets nieuws zijner is een tijd geweest, dat de problemen der kadastrale rechts kracht in het brandpunt der juridische belangstelling stonden. Het opmerkelijke van dit verschijnsel is echter, dat het hier gaat om de kadastrale techniek. Deze kadastrale techniek is langen tijd het onbetwiste, gespeciali seerde gebied van den kadasterlandmeter geweest. Werd in vroegere jaren hoofdzakelijk met min of meer primitieve hulpmiddelen gewerkt, in de laatste jaren heeft deze techniek zich op zeer snelle wijze aangepast aan de mogelijkheden geopend door de nieuwere principes in den instrumentenbouw. Tegelijk met deze inwendige ontwikkeling kwam, geheel buiten het Kadaster staande, een andere landmeetkundige techniek in een kort aantal jaren tot een fenomenale ontwikkeling, de luchtfotogram- metrie. Zij werd in de jaren van haar opkomst hoofdzakelijk van belang geacht voor kleine schaal-kaarteeringen. Nog slechts een tiental jaren geleden kon men, zonder op veel tegenspraak te stuiten, de meening verkondigen, dat kadaster en luchtfotogrammetrie twee onmogelijk met elkaar te rijmen begrippen waren. We zien hier af van de uit spraken van Boer (zie hierover ,,De lucht fotogrammetrie in Neder land", door Prof. W. Schermerhorn, in het jubileumnummer 1934 IIO5

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 26