97 van het Tijdschrift voor K. en L.). Ook had Roussilhe reeds in de jaren 1923-1928 zijn proefnemingen met het vervaardigen van kadas- terkaarten genomen, waarbij hij tot gunstige conclusies was gekomen men kon hiertegenover echter altijd opwerpen, dat de bestaande Eransche kadastrale plans zoo gebrekkig waren, dat zelfs een lucht- fotogrammetrische vernieuwing nog altijd beter was. Echter heeft het instrumentarium der aerofotogrammetrie een dergelijke evolutie doorgemaakt, dat kaarteeren 1 1000 niet meer tot de onmogelijkheden behoort. De luchtfotogrammetrie nu heeft, uit economisch opzicht bezien, de merkwaardige eigenschap, dat ze zich alleen bezig kan houden met groote objecten. Dit brengt, ook al door het ingebruikstellen van een kostbare apparatuur, mede, dat zij steeds zal zoeken naar vergrooting van arbeidsterrein. Geen wonder, dat, waar men tot kaarteeringen 1 1000, de kadastrale schaal bij uitnemendheid, is gekomen, van luchtfotogrammetrische, dus in het algemeen buiten-kadastrale zijde pogingen in het werk worden gesteld, opnamen voor kadasterdoel einden te vervaardigen. Van Kadastrale zijde is men in het algemeen ook niet blind ge bleven voor de voordeelcn, die een luchtopname eventueel zou kunnen bieden en zoo kwam het tot verschillende proefnemingen. Om bij Nederland en Ned.-Indië te blijven, vermeld ik hier de kaarteering van het Loosdrechtsche-plassen-gebied, waarover een uitvoerige pu blicatie is verschenen, en de proef opname van de Poent jakterreinen, waarvan de resultaten nu bekend zijn en waarover eerstdaags een verslag zal worden gepubliceerd. Vele problemen rijzen hier voor den tot nu toe de „klassieke methode" beoefenenden landmeter. Ik citeer hier een referaat van het Internationale Landmeterscongres te Rome in 1938, „Lichtbildmess- kunst und Beruf" van Francesco Maranca. „Sehr leistungfahige, spezialisierte Firmen beschaftigen sich heute mit der Aufnahme von Katastermappen, Ingenieursplanen, Karten zu naturwissenschaftlichen Zwecken für Erdflachen von Hunderttausenden von Hektar jahrlich. Sie werden morgen ihre Aufnahmen auf Millionen ha erstrecken. Umsonst verhehlt man sich, dass ein grosser Teil dieser Arbeit der Tatigkeit des freien Geometerberufs entzogen wird, der für seinen Teil mit den klas- sischen Flilfsmitteln und Methoden arbeitet. Das photogrammetrische Verfahren hat die Arbeit (Auf nahme) zerteilt, indem die Ausführung ihrer verscheidenen

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 27