98 Phasen ebensovielen FachleutenBeobachtern, Photographen, Rekognoszierern, Rückerstattern, etc. anvertraut wurde, die oft gar keine Geometer sind. Manche dieser Phasen haben an sich keinen eigentlichen topographischen Inhalt, was den Geometer noch mehr veranlassen sollte, bei vorübergehcndem Mangel eines für die Lichtbildmesskunst anerkannten beruflichen Befahigungs- nachweises, alle Hebei in Bewegung zu setzen, um das Amt eines Aufnehmers, das heute vom photogrammetrischen Verf ah ren abgetrennt erscheint, wieder an sich zu reisscn". Aanleiding tot deze beschouwingen was de brochure, als „Sonder- druck" uit „Bildmessung und Luftbildwesen" No. 2 Jaargang 1935 uitgegeven door de Zeiss-Aerotopograph G.m.b.H., onder No. 37a, cn wel in het bijzonder de daarin afgedrukte voordracht van O. v. Gruber, getiteld „Grundsatzliche Bemerkungen zur F rage„Photo- grammetrie und Kataster". Van den hand van denzelfden schrijver verscheen reeds eerder een dergelijke brochure, getiteld: ,,Wieweit vermag Aerophotogram- metrie den Genauigkeitsansprüchen an Katasteraufnahmcn Genüge zu leisten Aan de hand van vergelijkingen van langs luchtfotogrammetri- schen weg verkregen resultaten met Zwitsersche en Duitsche toleran- sen komt de schrijver in laatstgenoemde brochure tot de conclusie, dat in groot-geparcelleerde gebieden met weinig waardevollen bodem met behulp van luchtfotogrammetrie kaarten kunnen worden samen gesteld, welke zelfs voldoen aan de door een rechtskadaster gestelde eischen. Bij meer waardevollen grond, waar de nauwkeurigheid niet toereikend is, zou de fotogrammetrie kunnen dienen als grondslag voor b.v. uitbreidingsplannen, en ten behoeve van het inteekenen van niet voor den rechtstoestand der perceelen van belang zijnde objecten. Ik wil hier niet ingaan op de mogelijkheden, die deze conclusies, eventueel toegepast op de hier te lande bestaande landmeetkundige problemen, zouden kunnen openen. Belangrijk is, dat in eerstgenoemde brochure de schrijver veel verder gaat. Hij overweegt hier het volgende ,,Die dem Kataster gestellten Aufgaben erfordern eine rasche Lösung so dringend, dasz geprüft werden musz, welche Volg schriften einer weitergehenden Anwendung der Photogrammetrie entgegenstehen und mit welcher Berechtigung. Entsprechen be stellende Vorschriften insbesondere auch hinsichtlich der von ihnen verlangten Genauigkeit den gestellten Aufgaben? Oder sind

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 28