99 etwa aus clem idealen Streben heraus, etwas möglichst Vollkom- menes zu schaffen, Vorschriften erlassen worden, die für die vorliegenden Aufgaben unnötige Genauigkeit und damit einen unnötigen Arbeitsaufwand verlangen?" De hier gestelde vragen verdienen ook voor onze toestanden in beschouwing te worden genomen. Ook hier zien we een behoefte aan vernieuwing en uitbreiding van ons kaartenmateriaal, waaraan de bestaande organisatie nauwelijks kan voldoen. Ik heb hier niet alleen het oog op de voor het Kadaster zelf noodige vernieuwing, maar ook op de problemen, waarvoor b.v. de gemeenten, wat kaartenmateriaal betreft in den laatsten tijd wor den gesteld. In dit verband mag wel gewezen worden op het feit, dat m.i. een eventueele luchtkaarteering van Batavia thans niet over wogen zou behoeven te worden, indien het Kadaster nu reeds be schikte over een volledig stel hermeten bladen. Uitdrukkelijk wordt verder de vraag gesteld of de bestaande ka dastrale voorschriften betreffende de meetnauwkeurigheid niet meer zijn ingesteld op het bereikbare dan op het gewenschte. Voordat wij hier een antwoord op deze vraag overwegen, zullen wij eerst het antwoord, dat v. Gruber zelf geeft, vermelden. Na ge wezen te hebben op het feit, dat voor een belastingkadaster geen groote nauwkeurigheid vereischt is (iets waarover we het met den schrijver roerend eens kunnen zijn), vervolgt hij: „Ja, aber das Eigentumskataster erfordert eine gröszere Flachengenauigkeit, die Rechtssicherheit für den Grundstücks- markt, für die Beleihungen Wirklich? Braucht man wirklich die höchste Genauigkeit, wenn es nur von der Geschicklichkeit oder der Zahigkeit von Kaufer und Verkaufer abhangt, ob der Preis desselben Bodens 3.50 oder 2.50 RM. je Quadratmeter betragen soil? 1st es zur Sicherung der Grenzen wirklich notwendig, dasz die Koordinaten aller Grenzsteine oder weinigstens einer auszer- ordentlich groszen Zahl auf Zentimeter „genau" berechnet sein müssen? Ich möchte nicht gerade jenen alten Methoden das Wort reden, bei denen zur Sicherung der Kenntnis der Grenzen die Dorfjugend an den einzelnen Grenzsteinen handgreifliche Denk- zettel erhielt. Genügen aber zur rechtlichen Sicherung des Eigen- tums wenigstens vorlaufig nicht auch gewisse Kontrollmasze, wie sie zur Sicherung trigonometrischer Signale genügen müssen? Sind Koordinatenzahlen ein sicherer Zauber gegen Streithanse und böse Nachbarn? Beweisen denn die auf das Zentimeter Be-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 29