100 rechneten Koordinaten eines Steines wirklich, dasz er nicht 20 cm weiter nördlich, südlich, östlich, oder westlich der Idealstelle auf der Erdkugel sitzt; und was macht das für die Weltgeschich- te aus?" Zooals men ziet, kleedt v. Gruber zijn beantwoording in als een nieuwe serie vragen, waarop hij dan het directe antwoord schuldig blijft. Rhetorisch zal dit zeker eenigen indruk gemaakt hebben (het artikel is oorspronkelijk gegeven als voordracht), te meer waar de bedoeling van den schrijver ongetwijfeld duidelijk is! Wij zullen ons echter bij de beschouwing van deze vragen niet door een rhetorisch succesje mogen laten overbluffen, doch ons terdege rekenschap moeten geven van de hier gestelde problemen. Wij kunnen immers evenmin het geven van een antwoord ont wijken door aan een ieder buiten den kadastralen kring de bevoegd heid te ontzeggen dergelijke vragen te stellen. De achterstand op landmeetkundig gebied in Ned. Indië is lang zamerhand zoo groot geworden, dat de landmeters van het Kadaster, zijnde de eenige gespecialiseerden op dit terrein, zullen moeten in grijpen, leiding geven, adviseeren, in het algemeen zich diepgaand moeten bezighouden met alle kartografische problemen, ook al liggen deze buiten den eigen kring van het directe kadastrale. Indien dit het geval is, dan zal het veelal noodzakelijk blijken de kadastrale nauw- keurigheidseischen in verband te brengen met de door andere diensten gestelde eischen, en dus ook deze eischen te bespreken met buiten staanders op kadastraal gebied. Dan zullen deze en dergelijke vragen zeker weer gesteld worden, en een afdoend antwoord vereischen. We zullen dus beginnen met de vraag, of inderdaad niet de ten dens bestaat bij de kadastrale voorschriften meer te letten op bereik bare dan wel op gewenschte nauwkeurigheid. In dit verband moeten de volgende punten worden onderzocht: (1) Wat is gewenschte nauwkeurigheid" en wie moet hierom trent grenzen vaststellen Een afdoend antwoord is hierop, dunkt mij, moeilijk te geven. Zouden wij ons op het standpunt stellen, dat wij in het algemeen toch in het belang van het publiek werken, en dit dus in eerste in stantie hier moet oordeelen, dan zouden wij niet veel verder komen Het stellen van normen kunnen wij van die zijde niet verwachten belanghebbenden kunnen alleen incidenteel uitmaken, wat zij noodig hebben. Zoo blijft over, dat wij tenslotte zelf onze meetnauwkeurig- heid moeten regelen, wel te verstaan, steeds met inachtneming van de

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 30