102 (3) De waarde van den grond in het handelsverkeer. Ook deze factor wordt bij het N.I. kadaster in acht genomen door de verschillende nauwkeurigheidsnormen, die gesteld worden bij metingen in groote steden, kleine nederzettingen en woeste-grond- metingen. Merkwaardig is het echter wel, dat, waar deze verschillen reeds vanaf den vroegsten tijd, dat het Kadaster hier werd ingesteld, ge maakt werden, toch nimmer een poging is gedaan om een direct, in cijfers uitgedrukt verband te leggen tusschen deze beide grootheden, nauwkeurigheidsnorm en grondwaarde. Hoewel ik er mij zeer wel van bewust ben, dat het leggen van een dergelijk verband niet zoo eenvoudig zou zijn, is dunkt mij het feit, dat blijkbaar hieraan nimmer een overwegende behoefte werd gevoeld, een aanduiding in de richting, dat deze factor„grondwaarde in het handelsverkeer" niet overschat mag worden. V. Gruber echter kent aan deze factor een overwegende invloed toe, en daarom zal hierop nader moeten worden ingegaan. Een van zijn voornaamste argumenten is immers vervat in de vraag: „Braucht man wirklich die höchste Genauigkeit, wenn es nur von der Geschicklichkeit oder Zahigkeit von Kaufer oder Ver- kaufer abhangt ob der Preis desselben Bodens 3.50 oder 2.50 je Quadratmeter betragen soil?" Neen, inderdaadWanneer het Kadaster hoofdzakelijk ten doel had het nauwkeurig vaststellen van oppervlakten ten gerieve van sjacherende grondspeculanten, dan zou de geheele zin van dit instituut volkomen zoek zijn. Toch hoort men dergelijke beschouwingen meer verkondigen. De meest logische consequentie ervan vond ik in het werkje: „Organisation et Remuneration des Travaux du Géomètre- expert" door Raymond Danger. Sprekende over het verschil in nauwkeurigheid in verband met de grondprijs zegt hij „On oppose parfois a cette thèse l'argumentation spccieuse suivante Plus le prix d'un terrain est élevé et moins la précision de la détermination de sa surface est nécessaire. En effet, la détermination de la valeur d'un terrain est le produit des 2 facteursPrix unitaire du mètre superficiel et nombre de mètres superficiels. Plus la valeur du mètre super ficiel est élevé plus grande est la marge d'incertitude de son estimation et par conséquent plus

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 32