103 le premier facteur est imprécis. Cette imprecision du premier facteur rend done vaine la recherche de la précision du second Volkomen logisch wordt hier dus de conclusie getrokken, dat, hoe hooger de grondprijs, des te onnauwkeuriger de meting kan ge schieden Danger lean tegen deze redeneering slechts het weinig steek houdende argument inbrengen, dat in het algemeen de prijs per m2 wel eerst vastgesteld wordt, en dat dan een nauwkeurig bekende oppervlakte weer wel zin heeft Al deze beschouwingen gaan echter van het principieel verkeerde standpunt uit, dat het begrip„waarde van den grond" hetzelfde in houdt als „waarde van den grond in het handelsverkeer". Inderdaad, wanneer wij ons wenden tot de economie, dan leert ons deze geen andere waarde beschouwen dan die, welke bepaald wordt door het punt, waar vraag en aanbod met elkaar in evenwicht zijn. Indien de economie echter met andere waarden geen rekening houdt, des te erger voor haarEen stuk grond is nu eenmaal principieel niet te vergelijken met een pakje Gillette-mesjes. Indien wij datgene, wat de grond onderscheidt van alle andere goederen, willen preciseeren, komen wij tot het volgende Grond is een eerste en voornaamste element, dat het ontstaan van een volksgemeenschap mogelijk maakt. Is deze eenmaal gevestigd, dan blijven de juiste verdeeling, beheer en exploitatie van het aan deze volksgemeenschap ter beschikking staande grondbezit één der voornaamste grondslagen van haar bestaan als zoodanig. Deze primair belangrijke functie heeft de grond piet geen der andere goederen gemeen. Van alle andere goederen geldt, dat zij gefabriceerd, ver handeld en verbruikt worden, dan wel gedurende langeren of kor- teren tijd aangewend worden tot het vervaardigen van andere ver- bruiksgoederen. De grond vormt het eenige materieele bezit van een volksgemeenschap, dat niet vergankelijk is, geen van de hier genoem de eigenschappen zijn dan ook in beginsel aan den grond eigen. De grond wordt niet gemaakt, wordt niet verbruikt en evenmin is zijn verhandelbaarheid een belangrijke factor. Hoofdzaak blijft: beheer en exploitatie. Hieruit volgen onmiddellijk eenige conclusies Ten eerste: Het grondbezit is iets principieel verschillends van elke andere soort van bezit. Het feit, dat iemand in het bezit is van, dat wil zeggen het beheer voert over een deel van het voornaamste en eenig onvergankelijke volksbezit, legt hem bijzondere verplichtingen op tegenover die volksgemeenschap ten aanzien van dit aan hem toe-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 33