104 vertrouwde beheer. In zooverre is het dan ook in het geheel niet on- gewenscht, dat in den laatsten tijd een tendenz merkbaar is om het eigendomsrecht van den grond, dat volgens ons burgerlijk recht nog steeds is ,,het recht om van ecne zaak het vrije genot te hebben en daarover op de volstrektste wijze is te beschikken", hoe langer hoe meer aan beperkende bepalingen te bindenhoezeer dan ook sommige ju risten mogen jammeren over de uitholling van den eigendom". Ten tweedeTegenover deze bijzondere verplichtingen behoo- ren dan ook te staan bijzondere belangstelling van de zijde der ge meenschap ten aanzien van alles wat met een zoo goed mogelijke registratie van dit grondbezit in verband staat, en tevens bijzondere waarborgen, die deze gemeenschap biedt aan die leden daarvan, welke het beheer voeren over een deel van dit bezit. De overheidsdienst aan welke de vervulling van deze taak is opgedragen is het Kadaster. Dat het deze taak vervult, in het volle besef van de daaraan inhaerente belangrijkheid, met aanwending van alle hulpmiddelen waartoe een geperfectionneerde techniek het in staat stelt, is een eerste eisch, die aan een Kadaster, dat zijn naam waardig is, gesteld mag worden. Beschouwingen als de hierboven geciteerde, die aan een toevalligen, bij het verhandelen van grondbezit aangenomen geldswaarde het meeste belang toekennen, mogen van primaire beteekenis zijn voor makelaars in onroerende goederen, voor het Kadaster zijn ze het zeker niet. Men zal mij er wellicht op wijzen, dat in onze Indische maat schappij de hierboven bedoelde grondbeginselen lang niet altijd in de bestaande regelingen tot uiting komen. Dit zij zonder meer toege geven. Bijvoorbeeld: dat hoezeer ook, vooral in de steden een behoor lijke registratie van het inlandsch grondbezit noodig is, het Kadaster hier, pecuniae causa, nog steeds volkomen buiten staat. Op een ander gebieddat hoezeer ook de grondrechten van sommige bevolkingsgroepen, door hun eeuwenlange bezit, beheer en exploitatie van den grond behoorlijke erkenning eischen, deze menschen nog steeds vroolijk worden afgescheept met een huurrechtDat, waar elk volksvreemd individu hier, indien beschikkend over de noo- dige contanten, grond in eigendom kan verkrijgen, de, zij het dan ook minvermogende, Indo-Tutropeaan het geheele logge administratie apparaat in beweging moet zetten 0111 zich bij de gratie Gods een erfpachtsrecht voor 25 jaren te zien toegekend Deze en dergelijke dingen, die in den doolhof onzer agrarische regelingen nu eenmaal zoo talrijk zijn als maden in een mesthoop,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 34