107 Hierover werd een bespreking gevoerd met den Onder-directeur van bovengenoemden Technischen Dienst. Deze deed het volgende idee aan de hand, dat thans ook is toegepastHet is duidelijk, dat- gezorgd moet worden voor een verlengstuk van den straatpotdaar voor kan dienen een stuk betonnen buis, zijnde voldoende stevig, practisch onverwoestbaar en goedkoop. Op de buis komt een beton nen ring te liggen, waarop de straat pot rust. (Zie fig. i). Het doel van den betonnen ring is, te voorkomen dat wegens de ongelijke grondvlakken der straatpotten iedere betonnen koker op maat zou moeten worden gemaakt. Nu worden de buizen alle met eenzelfde mal vervaardigdde ring zorgt voor een voldoende groot stcunvlak voor den straatpot. Dit is ook van voordeel bij bewegingen in het wegdekmocht de straatpot t.o.v. de buis worden verschoven, dan ontstaat er niet spoedig gevaar voor het scheef zakken van den straatpot, daar de werking van het wegdek al zeer groot moet zijn om het verband van den ring met straatpot en betonnen buis zoo te verminderen, dat de ring niet meer voldoende steun verschaft. Bewegingen van den bodem, welke hier gedacht zijn als gevolgen van het rijverkeer, treden in het algemeen in de bovenlaag op en zullen dus meestal slechts van invloed zijn op den straatpot, daar de onderdeelen van de hier beschreven polygoonpuntverzekering niet vastverbonden zijn met elkaar. Dit is dan ook de reden, dat geen bezwaar is gemaakt tegen de afwijking der vroeger gegeven afmeting van de Strauspaaltjes. De doorsnede daarvan is in Bandoeng 15 cm en houdt verband met de beschikbaar zijnde gereedschappen (grondboren). Bij den opzet van dit model „herbouwde" straatpot was gedacht, voor de vastlegging van het polygoonpunt een bout van koper (mes sing) of roestvrij staal te gebruiken. Wegens de huidige hooge prijzen van deze metalen moest daar echter van worden afgezien. In de plaats van een bout is gesteld een stuk gegal vaniseerd ijzeren buis (van dezelfde lengte als de bout zou zijn geweest) voorzien van een schroefdeksel van hetzelfde materiaal. Dit dek sel, dat net boven den paal uitsteekt, heeft twee loodrecht staande zaagsneden en is, als extra £0 i*>n oaccnxlchi Vgl. noot 2) van dc vorige blz.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 37