110 In hoofdzaak moeten we dit toeschrijven aan het bijzonder goede klimaat, de schitterende omgeving, de gunstige ligging t.o.v. Oost- Javas belangrijkste steden, terwijl bovendien de moderne verkeers middelen en de verbetering van het wegennet een niet te onderschatten rol hebben gespeeld om Batoe te maken tot een ideaal vacantie- en woonoord. Bezien we Fig. i, dan wordt daarop de oorspronkelijke neder zetting aangegeven door het gebied, dat omsloten wordt door de tertiaire (K.T) punten 17, 18, 19, 20, 22 en 23; de overige K.T punten bestrijken de uitbreiding, die Batoe sindsdien onderging gronden dus in de laatste jaren door het Gouvernement in eigendom' opstal of erfpacht afgestaan. Het was deze geweldige, nog steeds voortdurende, toename van grondafstand, die bij het Kadaster sterk de behoefte deed gevoelen aan een kadastreering van het geheele gebied, dus aan goed verzekerde, in coördinaten bekende punten en een nauwkeurige overzichtskaart. Niet alleen het Kadaster, ook andere technische diensten en particulieren hadden te kampen met het gemis aap vaste punten en kaarten (wegenkaarten, verkavelingen enz Fig. 2. Het punt K.S. 3 (Goenoeng Bale) is aangegeven door een pijltje. Op den voorgrond „Klein Zwitserland". In 1938 werd dan ook besloten tot kadastreering, waaronder we in de eerste plaats hebben te verstaan het leggen van een duurzaam verzekerd driehoeks- en veelhoeksnet over de geheele nederzetting In het onderstaande zal hoofdzakelijk de driehoeksmeting, die onangs gereed kwam, aan een nadere beschouwing worden onder- worpen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 40