115 aanmaak en het plaatsen der polygoonpalen voor zijn rekening te nemen. Zoo zullen dus beide diensten bijdragen voor het gemeen schappelijk doel. Tot slot nog de goede wensch, dat ook bij de kadastreeringen van andere kota's, hier heb ik op het oog o.a. Groot-Tretes-Prigen en Lawang, de betreffende Diensten der Regentschapswerken cle be langen eener goede samenwerking met den Dienst van het Kadaster zullen inzien en eveneens geneigd zullen zijn een steentje bij te dragen in de kosten. TH. HEMMES. Malang, April 1939. OPNAME VAN PERCEELSGRENZEN EN DELIMITATIE. Over het algemeen worden door de opnemers op de veldwerken nog te weinig grensgegevens vermeldslechts daar waar door het hooger personeel herhaaldelijk op het nut van vermelding van veel grensgegevens wordt gewezen en de aanmeting van markante vaste punten op de grenzen met nadere omschrijving ervan op het veldwerk wordt geëischt, geschiedt zulks. Met markante vaste punten op de grens worden bedoeld uitdruk kelijk door den grensaanwijzer aangewezen punten, zooals grens- boomen, hoekpunten van niet licht verplaatsbare keien, de boven- of benedenkant talud van terrasranden, enz., dus andere dan de in Staats blad 1912 No. 497 bedoelde grensverzekeringsmerkteekenen, van welke laatste, ondanks het bestaan van onderhouds- en strafbepalingen tegen het schenden, sloopen enz., maar al te vaak geconstateerd moet worden, dat ze verdwenen zijn. Met het volgende, verduidelijkt door teekeningen, zal het nut van de vermelding met nadere omschrijving op het veldwerk der bedoelde markante grenspunten worden gedemonstreerd. Bewezen is dit nut reeds, n.l. aan de hand van menig veldwerk van vóór 1912, waarbij moet worden opgemerkt, dat de meting met den meetketting tot in halve decimeters nauwkeurig aan de waarde van het veldwerk voor de delimitatie geen afbreuk doet. Fig. 1 geeft aan een eigendomsperceel omschreven bij meetbrief I9I5J °P het perceel woont de eigenaar (A) zelf, destijds grensaan wijzer. Door B wordt langs den gebruikelijken weg een meetbrief aangevraagd van een stuk Gouvernements grond, dat zich uitstrekt tot aan de Zuidgrens van mbr. 1915, welke op het terrein nog niet zichtbaar is afgebakend.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 45