118 Het geval IV geeft den gewenschten toestand aan; alle twijfel is hierbij uitgesloten. Aan cle hand van een meting als aangegeven in fig. 2 is, zelfs bij ontbreking van 3 der 5 voorgeschreven merk- teekenen, de uitzetting van alle grenzen tot in 5 cm nauwkeurig, zeer wel mogelijk. Uit het vorenstaande valt af te leiden, dat vermelding op de veld werken van op de grens staande vaste terreinvoorwerpen, andere dan de bij Staatsblad 1912 No. 497 voorgeschreven merkteekenen, altijd nuttig is, doordat het veel onzekerheid bij delimitatie voorkomt. Ook bij onze moderne zuivere metingen kan de bepleitewijze van grensopname bezwaarlijk worden ontbeerd. Het is immers geens zins denkbeeldig, dat bij berekening van twee opeenvolgende hoek punten van een grenspilaar vanuit 2 verschillende KP-punten, twee stellen coördinaten worden verkregen, waaruit een afstand van b.v. 44 cm is af te leiden, terwijl bij nameting de zijde van den pilaar 40 cm blijkt te zijn. Daar de lengten der aan deze pilaar liggende grenzen tot in 5 cm nauwkeurig moeten worden aangehouden, ontstaat een onzekerheid, die bij toepassing van de door mij voorgestane opname methode kan worden voorkomen. Hetgeen vooral niet uit het oog mag worden verloren is, dat de uit vooromschreven wijze van grensopname voortspruitende noodzaak tot het werken op de schaal van 1 a 1 bij het Kadaster beteekent: vergrooting der rechtszekerheid op den grond. Ter bereiking van dit doel is een uniforme werkwijze zeker ge- wenscht; daartoe behoeft het bestaande voorschrift-veldaanteekenin- gen slechts geringe aanvulling. G. PICHEL. Batavia, 17 Maart 1939. PROSPECTI. I. Gurley Engineering Instruments. Mochten wij in den voorgaanden jaargang van dit tijdschrift (bladz. 41 e.v.) een korte beschouwing geven over de h.t.l. weinig bekende instrumen ten van de Italiaansche fabriek Officinc Galileo, en daarbij wijzen op de bijzondere overeenstemming met de producten van Wild (Zwitserland), Zeiss (Duitschland) en andere Europeeschc fabrieken, thans ontvingen wij een prospectus van de Amerikaansche fabriek Gurley (Troy, N.Y.). Uiterlijk gelijken de instrumenten van deze grootste Amerikaansche firma sterk op de gangbare Europeesche modellen, zooals die 15, 20 jaar

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 48