131 Vordering van geappcllcerden bij hun contra-memorie 0111 appellant te veroordeelen tot betaling van kaploon voor het kappen der boomen en van vergoeding voor de waarde der boomen opgevat als een eisch in reconventie, welke, als zijnde voor het eerst in hooger beroep voorgebracht, niet ont vankelijk is. G. Nogmaals Erfpachtsrecht Particuliere Landerijen. (Dl. 149 blz. 544 e.v.) Vonnis R. v. J. Batavia dd. 15-7-1938. T.a.v. het ontstaan van het erfpachtsrecht bedoeld bij Stbl. 1912-422 sprak de Raad zich a.v. uit Uit art. 6 alinea 1 van Stbl. 1912 No. 422 mag niet worden afgeleid dat de enkele bewerking of bebouwing van den grond voor eigen rekening en risico door Inlander of Vreemden Oosterling zonder meer rechtsgrond oplevert voor het ontstaan van erfpachtsrecht. Die bepaling heeft alleen ten doel verkregen rechten te bevestigen; voor de verkrijging van erfpachts recht is vereischt hetzij uitgifte van dat recht door den landheer hetzij overdracht van dat recht door den daarop rechthebbende krachtens een wettigen titel van overgang. C. G. v. H. IV. WONINGGIDS VOOR SEMARANG EN OMSTREKEN, 15-1-1939. Jantje Sekuur koopt een huis Waar blijft de rechtszekerheid? Wij spraken dezer dagen Jantje Sekuur, de man met een pensioentje en een duitje op de Bank. Mientje Sekuur, Jan's wettige huisvrouw, besprak met Jan het plan om van het zakcentje op de Bank een eigen huisje te koopen, daarbij gedachtig aan de vele bekende spreekwoorden, als„Eigen haard is goud waard", „zooals het klokje thuis tikt, tikt het nergens", „in eigen woning, voel ik mij koning", „Oost West, Thuis best" en dergelijke. Zoo gezegd, zoo gedaan. Jantje weet een kennis, die naar Holland wil gaan en in 't bezit is van een knus huisje, net geschikt voor Jan en Alien. Na eenige bespreking komt men tot overeenstemming, Jantje teekent een koopovereenkomst, waarbij ten minste zoo zou het groote publiek er ovcr denken hij het perceel in eigendom??! verkrijgt. De onderhandsche koopovereenkomst is door den kennis, die op de hoogte der wet is, opge maakt. Jantje krijgt machtiging om het perceel te zijnen name over te schrijven. Hij betaalt de koopprijs, omdat de verkooper op het punt staat naar Holland te vertrekken, en Jantje denkt zich eigenaar van het perceel. En hier begint de lijdensgeschiedenis van Jantje! De verkooper heeft hem gezegd„ga maar met de stukken naar het Kadaster en alles komt in orde" Jantje woont op Pendrian, dus niet al te ver van de bij overschrijving betrokken instanties af, en over al zijn vrijen tijd beschikkende, besluit Jantje een gezonde wandeling te ma ken naar het Kadaster om daar in het bezit te komen van een

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 61