133 Bij dit alles is nog geen rekening gehouden met de moge lijkheid dat de Inspectie om de een of andere reden dc opgege ven verkoopwaarde niet vertrouwt, bijv. omdat dc verpondings- waarde veel hooger is, en Jantje oproept om nader die waarde toe te lichten, hetgeen Jantje nog een extra wandeling van 4000 meter zou kosten. Op den bestemden dag begeeft Jantje zich naar den Raad van Justitie om de overdracht te teckenen, en is EIGENAAR geworden, afstand slechts gering, circa 300 meter Totaal afstand 32400 meter Intusschen heeft Jantje ongeveer een maand in dc onzekerheid gezweefd of hij eigenaar zou worden. Stel dat de verkoopcr overlijdt, failliet wordt verklaard, onder curateelc gesteld, dan houdt Jantje's volmacht om over te schrijven op, en moet Jantje maar zien dat hij zijn geld terug krijgt. Want EIGENAAR was hij niet. En Jantje heeft in al dien tijd bijna 32^4 kilo meter afgelegd en Jantje is wat zijn woonplaats betreft nog in een zeer gunstige positie. Hebben de autoriteiten wel eens overwogen dat de gevolgen van ons uniek overschrijvingssysteem een dergelijke onzekerheid brengt, ten aanzien van een van de voornaamste bezittingen van den mensch, een stukje van „MOEDER AARDE". Het inschakelen van den belastingdienst en de Inspectie van Financiën dateert eerst van lateren tijd en heeft de kwestie in plaats van vereenvou digd nog veel ingewikkelder gemaakt. En nu een vergelijking met Holland! Wij denken ons in dat Jantje na zijn pensionneering in Holland een Home wil koopen, en ook de tenaam-* stelling zelf wil in orde maken. Dan laat Jantje eenvoudig het koopcontract registreeren, betaalt op het registratiekantoor tegelijkertijd de rechten. Den volgenden dag kan hij in den regel het stuk reeds terughalen en doorbrengen naar het Kadaster, en op het moment der bezorging aldaar is hij eigenaar. Nu vragen wij ons af: „Kan dat dan in Tndië niet anders?" Het ant woord kan slechts luiden: „Natuurlijk kan dat wel". Toen in Indië het hui dig' burgerlijk recht werd ingevoerd, was het Kadaster er nog niet op be rekend de taak te vervullen, welke het Kadaster in Holland vervult, wes halve de bepalingen, die op dezelfde leest geschoeid waren als de Holland- sche, voorloopig buiten werking werden gesteld. Dit voorloopig duurt mo menteel ruim 90 jaren. Het Kadaster is thans op Java en Madoera zeer zeker en in de Buitengewesten voor een groot deel in staat de taak van de overschrijvingsambtenaren over te nemen, waarom dan daartoe niet onmiddellijk overgegaan, al was het alleen maar ter wille van de rechts zekerheid, die nu geruimen tijd in de lucht hangt. Wij herinneren ons een geval van een kooper die den koopprijs had betaald, terwijl de verkooper failliet ging vóór de overschrijving. De Weeskamer verkocht het perceel opnieuw en deelde den kooper mede dat hij zich als concurrent schuld- cischer kon aanmelden. Schrale troost! Door bizonderc omstandigheden kon dc kooper nog een preferentie verkrijgen, doch slechts na een proces van enkele jaren. Een deel van zijn geld was hij echter kwijt.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 63