134 Wij weten wel dat het voornaamste bezwaar bij het Gouvernement be staat in de moeilijkheid om het recht binnen te krijgen, waar hier in Indië een instelling als de registratie niet bestaat. Fiscaal is dit echter gemak kelijk te regelen door de machtiging tot storting ingeschakeld te laten, met dien verstande dat de belanghebbende niet de belastingautoriteiten behoeft na te loopen doch het Kadaster de stukken aan de Inspectie zendt voor het opmaken der machtiging en deze machtiging daarna aan belanghebbende uitreikt, waarna deze het recht voldoet, terwijl pas, wordt ingeschreven, na ontvangst van het bewijs dat het recht in 's Landskas is gestort. Eenvoud is het kenmerk van het ware. Men rekene eens uit, hoeveel bij deze vereenvoudigde werkwijze door het Gouvernement zal worden be spaard aan personeel, dit bedrag zal ruimschoots opwegen tegen het gemis van leges en zegels, trouwens leges zouden bij het Kadaster toch kunnen worden berekend. V. Naschrift: Aangezien Jantje Sekuur van wandelen houdt omdat het gezond is, komt me die opsomming van meters wat overdreven voor. Is de totale af stand voor den tippelaar wat te groot, dan zou ik hem willen aanraden een fiets aan te schaffen. Alle gekheid echter terzijde. We willen toch even de toekomstige Jantjes-adspirant huisjeskooper een hart onder den riem steken. De wen- schen, die de heer V. aan het eind van zijn artikel uit, zullen bij het wet worden va,n het in bewerking zijnde ontwcrp-overschrijvingsordonnantie alle in vervulling gaan, Dan zal Jan zich nog wel tot het Kadaster moeten wenden ter ver krijging van een landmeterskennis, eventueel van een meetbrief, doch voor de machtiging tot storting en het bewijs, dat de verponding betaald is, behoeft hij niet meer te zorgen; dat doet de Ambtenaar van Bijstand (welke functie geleidelijk zal worden overgenomen door het Kadaster) voor hem. Hem rest dan misschien nog een tocht naar 's Landskas ter voldoening van het recht van overschrijving. Zelfs zal in de toekomst de overschrijving zelve bij het Kadaster plaats hebben, al zal dit laatste nog niet de plaats innemen van den Overschrij vingsambtenaar. De nieuwe ordonnantie brengt in de eerste plaats de zoo zeer gewensch- te eenheid van adres. Overschrijven houdt dan vrijwel alleen nog een gang naar het Kadaster in. Dit groote voordeel alleen reeds is voor alle belanghebbenden voldoende reden om bij de Regeering aan te dringen op een spoedige totstandkoming der nieuwe ordonnantie. C. G. v. H.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 64