136 a. die uit kracht der wet; Schrijver toont aan, dat er alle aanleiding toe was de eisch te ver zachten. In de periode 1924-1926 werden 36 rvk.-en aangevraagd, waar van er 11 werden verworpen en waarvan over 4 nog niet is beslist. De 21 aangenomen rvk.-en betroffen een oppervlakte van nog geen 9.000 ha, waarvan in 12 jaren slechts 6.500 ha waren uitgevoerd. En dat terwijl 500.000 ha liggen te wachten. 2e. De wet maakt thans onderscheid tusschen 2 soorten rvk b. die krachtens overeenkomst. De regeling van de 2e soort is nieuw. Wel werden die overeen komsten ook vroeger gesloten, doch nu treedt de wet regelend op. Bij rvk. uit overeenkomst geschiedt alles vrijwillig. Wat betreft de gang der rvk. uit kracht der wet is weinig veranderd. Alleen wat betreft de aanvragers tot rvk. bracht de wet wijziging. Inplaats van yi deel der eigenaren behoeft volgens de wet van 1938 slechts x/ö deel over te gaan tot aanvraag. Ook anderen dan de eigenaar (waaronder ingevolge wetsbepaling ook begrepen erfpachters, opstalhouders enz.) kunnen thans een aanvraag in dienen le. Alle vereenigingen, werkzaam in het belang van den landbouw enz., mits zij rechtspersoonlijkheid hebben. 2e. Alle publiekrechtelijke lichamen, als het Rijk, de provinciën enz. Om tot het boekje terug te keeren; na uiteengezet te hebben wat rvk. is, welke de voordeelen van rvk. zijn en hoe de nieuwe wet tot stand kwam, wijdt S een 90-tal blz. aan de gang der rvk. Het is juist deze artikelsgewijze toelichting, die het werkje van betee- kenis doet zijn, niet alleen voor den leek, doch zeer zeker ook voor den insider. Meer dan uit de wet zelf blijkt thans, welk een belangrijke taak den landmeter van het Kadaster bij de rvk. is toegedeeld. Op blz. 64 zegt mr. Schepel daaromtrent „Een grooten steun pleegt de plaatselijke commissie te vinden in den persoon van den landmeter van het kadaster, dien de Minister van Econo mische Zaken in overleg met dien van Financiën aan haar toevoegt. Door gaans zal deze landmeter reeds bij de voorbereiding zijn diensten hebben verleend. Niet zelden is hij de ziel van de geheele onderneming. Na afloop van de ruilverkaveling te Staphorst ontving de landmeter, die daaraan al zijn krachten gewijd had, een decoratie, die hem ten volle toekwam." Belangrijker is hetgeen S. vertelt over titelzuivering. Van de „rechthebbenden" wordt een zoo nauwkeurig mogelijke lijst opgemaakt, waarbij men uitgaat van de kadastrale gegevens, die zooveel mogelijk worden verbeterd en aangevuld. Belanghebbenden hebben na de nederlegging van de lijst ter secretarie 14 dagen den tijd om tegen de schatting, toekenning en omschrijving der rechten op te komen. Voorzoover ze dat niet doen staat alles vast. Zij, die niet tot overeenstemming kwamen, kunnen tenslotte hun bezwaren bij

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 66