137 den rechter voorbrengen. Hieromtrent merkt mr. Schepel op„In de prac- tijk weet overigens meestal de plaatselijke commissie de bezwaren reeds weg te nemen. Van tijd tot tijd (lang niet bij elke ruilverkaveling) blijkt het noodig enkele geschilpunten aan den rechter-commissaris voor te leggen. En slechts zeer zelden komt het voor, dat deze laatse partijen naar de terechtzitting moet verwijzen. In het eenige geval, dat mij bekend is, wer den twee zaken, betrekking hebben op bezwaren tegen de schatting bij de ruilverkaveling te Staphorst, niet eens doorgezet, doch op 8 Januari 1936 door de rechtbank te Zwolle geroyeerd, omdat de beide eigenaren niet verschenen waren." Hier wordt duidelijk aangetoond wat met behulp van het kadastraal archief, plaatselijke inlichtingen en minnelijke schikking bereikt kan worden. Zou hierin een oplossing liggen voor het eeuwige Bataviasche kadas trale probleem, dat tanah onbekend heet? Gezien het Nederlandsche an tecedent, kan men zich thans niet meer verschuilen achter het zoo gaarne toegepaste concordantiebeginscl. Zij, die meer van de kweiliteiten van het werkje willen weten, zou ik willen verwijzen naar de boekbeoordeeling, die mr. Jonas in het Februari- nr. van K. en L. van dit jaar gaf. Wij willen besluiten met de woorden van laatstgenoemde „Samenvattende komen wij tot de slotsom, dat de vakliteratuur is ver rijkt. Dit helder geschreven werk van een auteur, die kort en duidelijk zegt wat hij meent te moeten opmerken, zouden wij gaarne in veler handen zien en zeker in die van onze belangstellende lezers." II. Eerste Verslag van de Kampongverbeteringscommissie, ingesteld bij G.B. van 25 Mei 1938 No. 30. (Landsdrukkerij 1939 Batavia, opgenomen in de bibliotheek van het Kadaster onder No. V/114-1707). Aanleiding tot instelling van de Commissie was de wensch om het jaar lijks ten behoeve van de kampongverbetering uit te trekken bedrag van 500.000.zoo redelijk mogelijk onder de stadsgemeenten op Java te ver- deelen. Onder kampongverbetering valt hier te verstaan kampongverbetering in engen zin, omvattende werken als wegverbetering, afvoergoten, spoel- leidingen, plaatselijke assaineeringswerken enz. Om aan haar taak te voldoen, bezocht de Commissie alle 28 stads gemeenten op Java en zond zij tevens een vragenlijst, aan de gemeente besturen, ten einde de noodige gegevens te krijgen over het kampong- vraagstuk. Na een historisch overzicht te hebben gegeven, behandelt de commissie den huidigen stand van het vraagstuk der kampongverbetering. Wat ons het meest interesseert is hetgeen zij zegt omtrent het op maken der plannen en de daaraan noodzakelijk voorafgaande kaarteering: „Het verleden is getuige geweest van weinig systeem in opzet en uit voering: incidenteele verbeteringen, die mogelijk niet in latere plannen zullen passen; plannen die uitgevoerd werden zonder voorafgaande goede kaarteering, zoodat onnoodig en foutief werk werd gedaan en het bij-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 67