153 van de aansluitingspunten deze nieuwe coördinaten volledig en overal in de plaats treden van de oude. Goed beschouwd, kan men zeggen, dat met dit probleem eigenlijk gezegd iets beproefd wordt wat onmogelijk is. Aansluiting aan oude punten en volledige handhaving van het oude net zijn tenslotte twee tegenstrijdige dingen. Wil men er toch iets op vinden, dan zal het altijd neerkomen op datgene, wat hier te lande wel eens omschreven wordt met de uitdrukking: „een akal zoeken". In zulke gevallen is in het algemeen die „akal" nog steeds de beste, welke het minst mo gelijke rekenwerk geeft. Als zoodanig zie ik dan ook geen heil in uitbreidingen van de methode-Helmert zooals b.v. die van Förster. Al deze nadeelen gelden overigens niet voor de methode zooals deze oorspronkelijk door collega Bos is uitgewerkt ter vereffening van uitgepaste coördinaten, daar men hier niet te maken heeft met zooveel mogelijk te handhaven getallen, doch met uitpassingen, die zeker voor een nadere correctie in aanmerking kunnen komen. Tenslotte wil ik er nog op wijzen, dat men het vraagstuk ook nog op andere wijzen tot oplossing kan brengen. Förster wijst er op, dat de meest strenge methode eigenlijk zou zijn: het opnieuw vereffenen van het geheele systeem van oude en nieuwe punten met uitsluitend gebruikmaking van de oude en nieuwe meetgegevens. Het is echter zeer de vraag of men dit, afgezien van de hoeveelheid werk, die er aan vast zit, hier te lande zouden kunnen toepassen. Verder zou, indien men een nauwkeurig inzicht had in de middel bare fouten van de bestaande triangulatiepunten, nog wel een methode van vereffening te bedenken zijn, die deze punten met bepaalde ge wichten in rekening bracht. Zoolang dit echter niet het geval is en deze gewichten aan een groote onzekerheid onderhevig zouden zijn, heeft ook dit weinig zin. J. G. JANSSEN. EEN DER VOORDEELEN VAN EEN DUURZAAM VERZEKERDE STADSPOLYGOON. Als gevolg van noodig geworden wegverbreeding moeten dikwijls van tallooze perceelen aan den wegkant strooken worden overgedra gen. De meetbrieven van deze strooken, benoodigd voor de over schrijving, alsook de veelal bij den afkoop van deze strooken door de eigenaren bedongen meetbrieven van de overblijvende deelen der perceelen, worden in de praktijk meestal aangevraagd na de daad werkelijke wegverbreeding.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 21