154 Biedt dit aan den eenen kant het voordeel, dat niet alleen de nieuwe grens, doch ook de nabij die grens aanwezige nieuwe terreintoestand, waarin gedurende de naaste toekomst weinig of geen verandering zal komen, wordt gemeten en gekaarteerd, dus vastgelegd, aan den an deren kant maakt de met de wegverbreeding samengaande afbraak- van muren en merkteekens, waaraan de bestaande grenzen zijn vast gelegd, veelal de grcnsvaststelling ten behoeve van de nieuwe meet brieven er niet gemakkelijker op. In dergelijke gevallen zijn vaak uit gebreide metingen noodig, die grootendeels achterwege hadden kunnen blijven, indien de oude terreintoestand nog aanwezig was geweest. In gemeenten met een behoorlijk verzekerd veelhoeksnet bestaat nu m.i. de mogelijkheid om aan dit euvel tegemoet te komen. Daartoe echter is samenwerking met de Gemeente noodig, die het Kadastei waarschuwt, vóórdat de wegverbreeding tot stand komt. Het Kadaster is dan in de gelegenheid de merkteekens of muren langs den weg, waarvan mag worden aangenomen, dat ze bij de verbreeding zullen verdwijnen, even aan de verzekerde polygoon op te meten en zoo het verband tusschen oud en nieuw vast te leggen. Het van deze voorafgaande meting te vervaardigen veldwerk kan aan de ten be hoeve van de eigenlijke meetbrief meting te maken veldaanteekcningcn worden toegevoegd. Hier hebben wq dus een direct en tastbaar voordeel van een goed verzekerde kotapolygoon, t.w.werkbesparing en grootere rechtszeker heid. A. W. VLEZENBEEK. Magelang, 14-6-39. DE DRIEHOEKSMETING VAN BANDOENG. Dc opzet Uit het onderzoek, dat is ingesteld naar de nauwkeurigheid van de driehoekspunten, welke door den Topografischen Dienst en het Kadaster zijn bepaald, bleek, dat het voor de herziening van het poly- goonnet in de Stadsgemeente Bandoeng noodzakelijk was, een ka dastrale driehoeksmeting uit te voeren. Hiervoor werden gesteld dc eischen Te. dat de punten zooveel mogelijk moesten samenvallen met de reeds aanwezige driehoekspunten 2e. dat het net moest worden opgenomen in het systeem van den Topografischen Dienst.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 22