157 weest. Til plaats van S 229 werd daarom genomen tot centraal punt de Denistoren (KPI), van waar men vrij uitzicht heeft naar alle zijden. KP 1 nu diende zoodanig te worden bepaald, dat het als gelijkwaar dig aan S-punten kon worden beschouwd, waardoor dan de nauw keurigheid van het te meten net niet zou verminderen t.o.v. die, welke bereikt zou worden, indien alleen aan S-punten was aangesloten. De punten, waaruit KP I moest worden bepaald, moesten dus minstens S-punten zijn. Als aansluitingspunten kwamen in aanmerking: in de eerste plaats S 214, omdat dit punt met KP I de basis zou vormen voor het nieuwe net en daardoor dus meting, berekening en over brenging van de basis konden vervallen en verder, wegens hun tame lijk gemakkelijke bereikbaarheid en de vrij regelmatige verspreiding over den horizonS 230, S 232 en S 247. De aansluiting aan vier punten door gecombineerd voorwaarts en achterwaarts in te snijden levert acht richtingen, dus vijf overtollige, welke, tezamen met de regelmatige ligging der punten om KP T, goede verwachtingen konden doen koesteren over het te bereiken resultaat. Mocht dit tegenvallen, dan zou nog kunnen worden overwogen, welk(e) der andere nabij Bandoeng gelegen punten P 220, S 207, S 240 en S 249 in de meting- zou (den) worden betrokken. Ten aanzien van de aansluitingspunten zijn de volgende bijzonder heden te vermelden S 214 is gelegen op den Goenoeng Bohong, aan welks voet een schietterrein is gelegen. Hierdoor waren de omstandigheden van me ting minder gunstig, daar er slechts op Zondag om de veertien dagen niet werd geschoten. De meting had plaats in de middagpauzes en op genoemde Zondagen, daar volgens bekomen mededeeling vrij dik wijls inslagen van kogels, afkomstig van het schietterrein, in de kam pong achter den berg gelegen, waren gemeld. S 230 op den Tangkoeban Prahoe, is door den Geografischen Dienst slechts vanuit het Noorden ingesneden. Ook thans bleek de begroeiing- het uitzicht naar het Zuiden te belemmeren. Tn de nabijheid van den pilaar werden gedeelten van balkan, voorzien van ijzeren bouten, ge vonden. In hoeverre dit restanten waren van een in vroeger tijd op- gerichten pijler kon niet meer worden nagegaan. S 232, op den Goenoeng Heulangambang, is opnieuw verzekerd, daar de pilaar in zeer vervallen staat verkeerde. Het midden van het fundament van den ouden pilaar is door een mantri van het Kadaster overgebracht op den nieuwen pilaar en aangegeven door het snijpunt- van de voeglijnen der tegels, die den pilaar afdekken.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 25