159 De middelbare correctie van een richting der tweede orde uit de vorige tabel, blz. 8 t/m 206 afgeleid. Ter vergelijking met de metingen van de eerste orde en ter beoordeeling van de bereikte nauwkeurigheid zal het niet zonder belang zijn, de middelbare correctie van de secundaire richtingen op te geven. Het zou echter lastig en tijdroovend zijn, wanneer wij voor alle waarnemers en voor ieder instrument streng zouden afleiden dc waarden der middelbare fouten zooals deze in de methode der kleinste vierkanten worden opgevat. Wij hebben ons daarom beperkt tot de bepaling van een middelbare correctie en zullen in het ondervolgcnde opgeven de waarden, niet van m 11 doch van 111 \i (n wil zeggen het aantal n-p n der correcties, p het aantal der berekende onbekenden). Dit zijn dus de benedengrenzen der middelbare fouten en deze laatste zullen wellicht in tamelijk goede benadering worden ver kregen, als men de gegeven -„middelbare correcties" met V 1.5 of V 2 vermenigvuldigt, dus met ongeveer een derde vermeerdert. De punten der tweede orde zijn echter, zooals de tabellen en kaarten aantoonen, in den regel uit drie, zeer dikwijls echter uit yier, vijf of meer punten ingesneden en daarom moet het kwa draat van de middelbare fout der richting, om tot een conclusie wat betreft de gemiddelde nauwkeurigheid van de ligging der punten van de tweede orde te komen, minstens met zooal 3 niet met of worden vermenigvuldigd. (Noot van Dr. 4 5 Oudemans: Bij de berekening van de secundaire punten in Oost- Java zijn in het algemeen, om het werk niet onnoodig lastig te maken, niet meer dan drie of vier richtingen gebruikt voor de bepaling van een punt; de vereffening geschiedde dan dikwijls op het oog, zonder gebruikmaking van de methode der kleinste vierkanten. Het bleek echter zoo nu en dan, wanneer nog andere richtingen op het zelfde object werden getoetst, dat deze methode niet voldoende betrouwbaar was en daarom werd voor West- 2 2 2 Tabel, bevattende de vereffende richtingen per station.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 27