160 Java, inclusief Pekalongan, Bagelen en Kedoe, de vereffening bewerkstelligd op strengere principes, zonder echter steeds alle waargenomen richtingen in de berekening op te nemen). Nemen wij de gemiddelde waarde en bedenken wij, dat wij in 4 4 het voorgaande de vermenigvuldiging met noodig achtten, om 3 uit de middelbare correctie de middelbare fout te verkrijgen, dan 0.94 vinden als den factor, waarmede de middelbare correctie moet worden vermenigvuldigd om de middelbare fout van een vereffende richting te verkrijgen. Deze factor verschilt te weinig van de eenheid 0111 het verschil als vast staand aan te nemen. Om dus nu de vraag te beantwoorden, op hoeveel meter nauw keurig de liggingen der secundaire punten mogen worden be schouwd, moet ook in aanmerking worden genomen de gemid delde lengte van die zijden, waardoor het punt als te zijn vast gelegd moet worden aangezien. Ieder punt van de tweede orde is n.l. dikwijls met zeer nabij gelegen en eveneens met zeer ver verwijderde punten verbondende kleine afstanden zijn echter vanzelfsprekend in dit opzicht beslissend. De gemiddelde lengte van alle driehoekszijden, welke de secundaire punten of met pri maire of met secundaire punten verbinden, zal ongeveer 30, de gemiddelde lengte van de kortste, dus van de eigenlijk beslissen de zijden, niet veel afwijkend van 15 km zijn. Neemt men dit laatste getal aan, dan kan 15000. sin middelbare correctie ongeveer een benadering voor de middelbare onnauwkeurigheid aanduiden. De secundaire punten zijn vrij vaak ook vanaf de hoofdpunten ingesneden met de 12-, 10- en 8-duims Universaalinstrumcntcn, doch dan meestal slechts in een of twee randstanden met kijker, resp. objectief, links en rechts, Met de kleinere instrumenten, voorzien van noniën en waar van er bij de triangulatie twee van zes duim en eenige van vijf duim in gebruik waren, werden de metingen volgens programma in drie randstanden met kijker links en rechts verricht, daarom bleken deze instrumenten naar verhouding tamelijk goed te vol doen. zal men 2 i 1 2 1 4

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 28