180 tredende verschillen mochten grafisch worden ingedeeld, zoo die minder dan 0.5% bedroegen (kaarteertolerans). Wanneer wij de Italiaansche toleranties (die blijkbaar eveneens als „kaar- teertoleranties" kunnen worden beschouwd) onder de loupe nemen, komen wij tot interessante ervaringen. Wij krijgen voor de schaal 1 a 2000 de navolgende uitkomsten I) 100 meter t 1.00 nieter 1.00% 200 1.20 0.60% 500 2.40 0.48% 1000 4.40 0.44% Een zekere overeenstemming met de nauwkeurigheid der landrcntcplans, die voornamelijk een belastingkadaster beoogden, is daarin ongetwijfeld te on derkennen. Dergelijke normen te aanvaarden voor liet eigendomskadaster in steden en nederzettingen, gaat ons inziens te verAfgescheiden daarvan wil het ons voorkomen, dat de luchtkaarteering gezien het ver-gevorderde stadium waarin zij thans reeds verkeert een grootere nauwkeurigheid kan waarbor gen dan die, welke in de „Italiaansche eischen" ligt opgesloten. Wij willen den Heer Tucci dan ook niet bestrijden in zijn stellige meening, dat de luchtkaarteering alle terrestrischc metingen van het Italiaansche Ka daster zal kunnen vervangen. Wij zouden het evenwel ernstig betreuren, indien zoodanige maatregel aan ons gezegend Indië werd opgelegd. In alle bescheidenheid aanvaarden wij momentcel veel liever de „Ncder- landsche uitspraak", neergelegd in de „Handleiding voor de Technische werk zaamheden van liet Kadaster", alwaar wij op bladzijde 11 de weldoordachte en voorzichtige bewoordingen aantreffen „Wat de uitvoering van de detailmeting betreft, deze zal in de onder- „schcidcne in ons land voorkomende terreinen op verschillende wijzen wor- „den verrichthet ligt voor de hand dat in de grootste steden met drukke en „ingewikkelde bebouwing en waardevollen grond, andere eischen worden „gesteld aan de uitvoering van de detailmeting dan in terreinen met lage „grondprijzen. „Ook spreekt het vanzelf, dat in een terrein met vage grenzen of in het „polderland met zijne door slooten afgescheiden peëceelen, aan de dctail- „meting minder hooge eischen van nauwkeurigheid worden gesteld. Het „zou niet economisch zijn om in een dergelijk terrein de opmeting der per- „ccelscheidingen met veelvoudige controle en op de meest minutieuse wijze „tot in centimeters uit te voeren, terwijl door den aard der scheidingen „hunne ligging wellicht nog geen zekerheid geeft voor den decimeter. „Indien de in een dergelijk gebied voorkomende scheidingen uit de lucht „zijn waar te nemen, zo'oals dit in polder- en waterland het geval is, zal „wanneer andere overwegingen geen bezwaar opleveren van het bedoelde „gebied een kadaster kunnen worden samengesteld door gebruik te maken „van de luchtfotogrammetrie. In terreinen, waar de terrestrischc opneming „practisch onuitvoerbaar is, zal de fotogrammetrie uitkomst kunnen bren- ,,gen. De op deze wetenschap steunende methoden vormen daarom een „waardevolle aan: idling van de oudere werkwijzen." L. F. L. BERGAMIN. Spatieering van ons.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 48