186 BOEKBESPREKING. I. DE NIEUWE H.T. W. VOOR HET NEDERLANDSCHE KADASTER. (Opgenomen in de bibliotheek van het Kadaster onder No. V/2031-a en b). Onlangs is verschenen de reeds lang verwachte „Handleiding voor de Technische werkzaamheden van het Kadaster". Een typografisch uitstekend verzorgd werk, gedrukt bij de Algemeene Landsdrukkerij te 's Graveuhagede fraaie band maakt het boek tot een sieraad voor boekenkast of schrijftafel. Wij kunnen oprecht verklaren, dat de inhoud van liet werk in overeen stemming is met het uiterlijke aanzien. De exactheid in formuleering, die over al is nagestreefd, en de klaarheid der uiteenzettingen zijn wel zeer opvallend. Hoewel ten aanzien van bepaalde onderwerpen imperatieve voorschriften zijn gegeven, is het boek o.i. toch hoofdzakelijk als leidraad ingerichtmen onderkent een wetenschappelijke kern, waaromheen richtlijnen zijn gegroepeerd, die de technicus kan raadplegen bij de uitvoering van de uiteenloopende land meetkundige werkzaamheden. Het werk heeft, dan ook niet dezelfde strekking van onze Indische „Instructies", en de benaming „Handleiding" is daarom ook heel juist gekozen. De samenstellers hebben blijkbaar vooropgesteld, dat den Landmeter de vrije hand moet worden gelaten in zake de wijze, waarop de technische resultaten verkregen moeten worden, doch daarnaast wordt er op gewezen, dat de keuze van het systeem afhankelijk moet worden gesteld van het doel, de omstandigheden der meting en de nauwkeurigheid der uitkomsten, en worden de consequenties van het een en ander naar voren gebracht. Het is verbazend, welk een hoeveelheid wetenschap men hier in een rela tief klein bestek heeft weten te comprimeeren. Toch heeft deze beknoptheid, die overigens de overzichtelijkheid ten goede komt, niet het minste nadeel gebracht aan de duidelijkheid, die bij een dergelijke handleiding een belangrijke factor is. Wij laten hieronder een beknopt resumé volgen van den inhoud der Hand leiding. Als inleiding van het techniek-complex bevat 1 een samenvatting van de overbrenging van de ellipsoïde op het platte vlak (stereografisclic projectie van Nederland), een uiteenzetting van de deformatie-elementen met hetgeen daar aan vastzit, en een omschrijving van het assenstelsel der rechthoekige coör dinaten. De primaire technische beginselen zijn opgenomen in 2; hierin wordt aangegeven, hoe de Kadastrale metingen een „voortbouwing" en „inpassing" vormen ten aanzien van den ineetkundigen grondslag der Rijksdriehoeksmeting. Voorts wordt geresumeerd, welke „voortbouwmethoden" gekozen kunnen wor den. Successievelijk worden genoemd- netsgewijze en puntsgewijze inschakeling van driehoekspunten, veelhoeksmetingen in diverse orden en dctailmeting, terwijl ook naar voren wordt gebracht, hoe in speciale gevallen van de foto- grammetrie gebruik kan worden gemaakt. De Indische Instructies hebben niet ten doel, wetenschappelijke materie te regelen, doch bevatten uitsluitend administratieve en/of organisatorische voorschriften. Het is duidelijk, dat ook bier te Lande t.a.v. de weten schappelijke grondslagen geen absolute regelingen kunnen worden ge troffen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 54