191 „meetlijnen-verband, welke een streng doorgevoerde interpolatiemethode „is. De practijk maakt liet echter niet mogelijk de orhogonale- en de „voerstraalmethodc uit te schakelen. De bezwaren der extrapolatie, die „deze methoden aankleven, kunnen voor een deel worden ondervangen door „eenzelfde punt op meer wijzen te bepalen. Een strenge vereffening van „de zoo verkregen waarden zou een zeer omslachtige berekening vorderen „de later te bespreken kaarteering kan hier evenwel de min of meer auto- „matische vereffening tot stand brengen, wélke iedere zorgvuldige kaar- peering kenmerkt. „Onafhankelijk hiervan is het wenschelijk, de algemeene puntnauw- „keurigheid voor detailpunten te stellen „voor gebied 1 op 3.5 cm „voor gebied 2 op 7.0 cm „voor gebied 3 op 14.0 cm." Ten slotte is met betrekking tot de materie van 21 een slotbeschouwing gegeven, welke wij hieronder laten volgen „De in deze paragraaf aangegeven middelen, die ten doel hebben de „aangenomen algemeene puntnauwkeurigheid te verkrijgen, hebben be trekking op normale gevallen. Bij elk vraagstuk en elke constructie streve „men er naar, het gewenschte doel zooveel mogelijk met normale oplos singen te bereiken. „De hiervoor gegeven aanwijzingen berusten deels op ervaringdeels „op gemiddelde zerzmehiingen, afgeleid met behulp der foutentheorie „Dit leidde in de meeste gevallen tot een sterke generalisatie; men moet „daarom niet uit het oog verliezen, dat in bepaalde gevallen afwijkingen „van de als normaal geldende uitkomsten geconstateerd zullen worden. „Van zoogenaamde tolerantieformules is in deze handleiding bezvust „afstand gedaan. Waarborgen tegen onvoldoende werk leveren deze in geen „geval, terwijl door het ontbreken van aanwijzingen voor de uitvoering der „fundamenteelc operatics, de waarnemer in het onzekere wordt gelaten „wat betreft de inrichting van de eigenlijke meting. „Afdoende waarborg kan alleen gelegen zijn in het verantwoordelijk heidsgevoel van dengene, aan wien de uitvoering van het werk is opge dragen. Door een zorgvuldig toetsen van de gestelde eischen aan de mo gelijkheden, die hem worden geboden, zal hij zelf een goed overwogen „keuze moeten doen uit de aangegeven methoden. „Vorenstaande aanwijzingen hebben ten doel den uitvoerder richtlijnen „te geven om tot rationeele werkmethoden te geraken. Hij boude in het „oog, dat zooweel een tekort, als een teveel aan nauwkeurigheid onjuist „moet worden geacht en dat in het algemeen een voortdurende critiek op de „waarde van liet eigen geleverde werk tot in onderdeden noodzakelijk is „om tot resultaten te geraken, die van economisch standpunt te verant woorden zijn en binnen de hierdoor bepaalde grenzen landmeetkundig als „de beste moeten worden aangemerkt." Cursiveering van ons.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 59