192 In lict midden latende, of tolerantieformiiles hij het Indische Kadaster, welks werkzaamheden uit hoofde van de Kadastrale organisatie een bijzonder karakter dragen, al dan niet gemist kunnen worden, meenen wij den lezers bovenstaande uitspraak in ernstige overdenking te moeten geven. Van de nieuwe Indische Kadastergeneratie zal het afhangen, of het aanlokkelijk ideaal uiteindelijk verwezenlijkt zal kunnen worden. Tot zoover den indruk, dien wij van de H.T.W. hebben gekregen. Het werk is zonder cenig voorbehoud als „standaardwerk" te kwalificceren en het bewijst voldoende, tot welke hoogte de geodetische wetenschap in Neder land is opgeklommen. Mogelijk zijn wij met bovenstaande omschrijving ietwat te uitvoerig ge weest. Desondanks is dit epistel enkel en alleen maar een simpel „menu van de Kadastrale spijs", die het boekwerk verschaffen kan, of hoogstens een luttel voorproefje van de overvloedige en goed toebereide wetenschappelijke schotels. „The proof of the pudding is the eating", en, wil men deze spijs ten volle genieten, zoo geven wij den lezers in overweging, de Handleiding in studie te nemen. Men zal daarbij ervaren, dat de laaggeprijsde „consumptie" 5.90 inclusief de bijbehoorende talrijke rekenformulieren) in elk opzicht voortref felijk smaakt en zeer zeker voedzaam is L.F.L. BEK GAMIN. Verkrijgbaar door tusschenkomst van de bockhandel. II. F. HARKINK. EENVOUDIGE LANDMEETKUNDIGE BEREKENINGEN. (Opgenomen in de bibliotheek van het Kadaster onder No. 111/68). De bijzonder goede bespreking, die Prof. Tienstra in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 1939, aflevering 1 van deze schriftelijke cursus voor opleiding van teekenaars van het Kadaster in Holland gegeven heeft, was voor mij aanleiding om dit werk met meer dan gewone belangstelling te lezen. Mijn verwachtingen werden niet beschaamd; dit bock verdient de volle be langstelling van hooger, middelbaar cn lager personeel. In noem deze drie groepen in één adem, omdat dit nieuwe werk datgene geeft, wat de meeste grootere of kleinere studieboeken missen, n.l. een grondige behandeling van de dagclijksche practijk. Bestemd voor ondergeschikt personeel is het geen vereischte om bij uitzondering voorkomende of ingewikkelde pro blemen te behandelen, maar wèl om de doelmatigste oplossing van eenvoudige practijkproblemen te geven. Ook de landmeter zal bij bestudeering van dit hoek bemerken, dat in zijn berekeningen nog belangrijke vereenvoudigingen mo gelijk zijn. Een tweede belangrijk kenmerk is, dat eindelijk de rekenmachine eens op het eerste plan geplaatst wordt, en de logarithmetafel de haar in dezen modernen tijd toekomende tweede plaats toegewezen krijgt. Ook hier blijkt weer, dat iemand uit de volle practijk aan het woord is.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 60