193 d. J. J. G. J. Men zal zich dc vraag stellen, in hoeverre dit werk ook voor Indie van belang kan zijn. Ik zou daarop willen antwoordeneen berekening, die in Hol land goed en doelmatig is, moet dit in Indië evenzeer zijn. Principieel kan daar geen verschil van meening over bestaan. Hoogstens zou men kunnen zeggen, dat men hier, of in Holland, uit sleur, wel eens de voorkeur geeft aan een andere methode, een enkele maal zal dit slechts een indirect gevolg kunnen zijn van omstandigheden of andere eischen, Zoo wordt b.v. de Facit rekenmachine ternauwernood genoemd, en worden verschillende voorbeelden van oppervlakteberekening uit meetcijfers gegeven, waar men hier wellicht reeds tot een grafische bepaling zou zijn overgegaan. Deze verschillen kunnen m.i. echter slechts weinig schade toebrengen aan het geheel. III. JORDAN-EGGERT: „HANDBUCH DER VERMESSUNGSKUNDE" Dritter Band, Erster Halbband 8e uitgave 1939. (Opgenomen in de bibliotheek van het Kadaster onder No. 111/64-2) Een nieuwe uitgave van „Jordan", het ecnige handboek op geodetisch ge bied, dat cenige aanspraak kan maken op volledigheid, is nog steeds een ge beurtenis van den eersten rang in de landmeetkundige wereld. Bij de nieuwe bewerking van het derde deel bleek, evenals dit bij de vernieuwde uitgave van het tweede in 19311933 het geval was, dc stof zoodanig uitgebreid, dat een splitsing in tweeën noodzakelijk werd geacht. Het nu gereed gekomen eerste gedeelte omvat de primaire triangulatie en de trigonometrische berekeningen op den bol. Veel, waarmede de lezer in dc vorige uitgaven vertrouwd was geraakt, zal hij ook hier terug vinden. Van de veranderingen t.o.v. de zevende uitgave noemen wij hier de opname der methode-Heuvelink tot het bepalen van de regelmatige randverdeelingsfouten en de uitgebreide behandeling van de basismeting volgens Jaderin. Geheel nieuw is de opname van een zevende hoofdstuk over astronomische plaatsbepaling, waarin een beschrijving wordt gegeven van de algemcene grondbeginselen en tevens van de gebruikelijke methodes en instrumenten. Dc paragraaf over „astronomische plaatsbepaling" zal echter voor velen h.t.l. een teleurstelling brengen, aangezien aan dit toch niet onbelangrijke onder werp slechts enkele bladzijden gewijd zijn, welke zich beperken tot een korte behandeling van azimuthbepaling met behulp van de poolster. Een uitgebreider serie tabellen complcteeren deze belangrijke nieuwe uitgave. IV. DE NEDERLANDSCH-INDISCHE WETBOEKEN, uitgegeven door Mr. W. A. Engelbrecht, bewerkt door Mr. E. M. L. Engelbracht, uitgave 1939. (Opgenomen in dc bibliotheek van het Kadaster onder No. V/120). De talrijke wijzigingen sinds 1932 en 1933, in dc Nederlandsche wetgeving aangebracht, rechtvaardigen zeer zeker de verschijning van deze jongste uitga ve van alle belangrijke Indische verordeningen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 61