199 als landmeter le kl., tot haar inwoners. In 1891 vertrok Wie- mans en nu als Bewaarder der 3e kl. weer naar Soera- baja. Het volgend jaar zag hij zich den titel van Ingenieur der 3e kl. toegekend, welke titel in 1899 tijdelijk werd vervangen door dien van waarnemend Ingenieur der 2e kl. Het volgende jaar ging Wiemans voor 1 jaar met Europeesch verlof, thans wegens langdurigen dienst. Toen hij 1901 terugkeerde werd aanvankelijk Batavia zijn standplaats, maar in hetzelfde jaar nog vertrok hij naar Malang, alwaar hij zich eenige maanden later tot Ingenieur 2e kl. zag benoemd. Lang werd hij daar niet met rust gelaten, want in 1903 volgde de overplaatsing naar Soerabaja. Van hieruit begon zijn victorie. Het was in Soerabaja dat Wiemans zijn kadastrale opstelle tjes schreef (1906), die later werden verzameld en in 1915 in druk werden uitgegeven onder den titel „Overzicht van het Kadaster- wezen". We noemen dit boekje vooraf, niet zoozeer omdat de inhoud zoo uitermate belangwekkend is, doch veeleer om het feit dat het tot nu toe het eenige verschenen werkje is, dat uitsluitend over het Indische Kadaster handelt. Wel had in 1866 Toewater iets geschreven, doch uiteraard betrof dit niet het nieuwe Ka daster. Behalve op deze wijze liet Wiemans ook van zich hooren door eenige artikelen in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde te publiceeren. We memoreeren le) Het Kadaster en de kadastrale wetgeving in Nederlandsch- Indië (Jg. 1905 blz. 27 e.v.). 2e) Welke waarde, als eigendomsbewijs, moet aan de gerechte lijke akte van transport worden toegekend (Jg. 1907 blz. 33 e.v.). 3e) Kort geschiedkundig overzicht van de verrichtingen van het Kadaster in Nederlandsch-Indië vanaf zijn organisatie in het jaar 1873 (Jg. 1909 blz. 21 e.v.). 4e) Pogingen tot samenstelling van het Landrente-Kadaster op Java (Jg. 1909 blz. 61 e.v.). Vooral in de eerstgenoemde bijdrage geeft hij een duidelijk beeld van de Indisch-kadastrale toestanden. Overal komt zijn stokpaardje naar voren springen: Terugkeer tot de oude Kadas trale kern. In zijn advies op het ontwerp „Voorschriften voor de ambtenaren van het Kadaster", samengesteld door Verstijnen,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 13