205 In het voorjaar van 1873 deed hij tusschen al deze bedrijven door het examen van gezworen landmeter, dat hem de bevoegd heid gaf benoemd te worden tot Gouvernementslandmeter. Hieraan is nog een vermakkelijke historie verbonden. De aspirant-examinandus had om zich tot het examen voor te berei den les genomen bij een gewezen marine-officier, ir. Groenemeyer. Hoewel in Indië toen van hooger onderwijs nog geen sprake was, behoorde Groenemeyer tot de eersten die hier te lande het in genieursexamen aflegde. De toenmalige Gouverneur-Generaal Meijer had n.l. een zoon, die graag ingenieur wilde worden. Om welke redenen deze jonge man niet naar Holland toog om langs den normalen weg zijn doel te bereiken, weten we niet, in ieder geval sloeg zijn vader een besluit, waarbij aan zijn zoon en nog twee andere marine-officie ren w.o. Groenemeyer de gelegenheid werd gegeven in Indië het ingenieursexamen af te leggen. Alle drie kwamen met vlag en wimpel door het examen, wat niet wegneemt, dat toen Groenemeyer daarna het klein-ambtenaarsexamen aflegde, hij daarbij niet tot de geslaagden behoorde. Na zijn slagen, werd de gezworen landmeter Bertsch door den hoofdingenieur Dibbets aanbevolen als rooimeester van Ba tavia,. Daar de betrokkene reeds lang te voren een „chabar angin" had gekregen, dat men in Batavia zou overgaan tot instelling van een nieuw kadaster, en zich voor alles daartoe aangetrokken voelde, kwam van het rooimeesterschap niets. Wel werd hem bij besluit van den Resident van Batavia dd. 12 December 1873 de opdracht gegeven tot een opname en waterpassing van de hoofd plaats Batavia en omstreken en tot samenstelling van een ont werp met kostenraming voor de afwatering en den afvoer van de voor de gezondheid schadelijke stoffen, doch van deze opdracht werd hij wegens zijn benoeming tot adjunct-landmeter bij het Kadaster medio 1874 weer ontslagen. Ondertusschen was het werk te Tandjong Priok gereed ge komen. Daarvoor kreeg hij even voor zijn benoeming bij het Kadaster een gratificatie va.n 600.plus een tevredenheids betuiging. Het voorstel tot deze dubbele belooning was op last van zijn chef door hem zelf opgemaakt. Nadat hij nog had mede gewerkt aan het project voor het huidige Paleis Koningsplein kwam hij ten slotte in 1874 bij het pas opgerichte Kadaster. De uit Holland uitgezonden ingenieur Hiddink en de landmeters van

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 19