207 raadde men hem aan deze in Batavia te koopen, koelies uit Bandoeng te laten komen en door deze lieden zijn „barang" naar de nieuwe standplaats te laten „dragen". Tien koelies kwamen wandelend uit de bergstad, toen nog het bergdorp, deden er een week over om de inboedel over te brengen en vroegen ten slotte 1.— per man. Er waren nog meer nadeelen aan de overplaatsing verbonden. Niet alleen was Bandoeng toen nog een achterlijk dorp, zonder straatverlichting, zoodat, wilde men 's avonds uitgaan een jongen met een stallantaarn voorop moest gaan, zonder vervoermiddelen op één deeleman na, die geëxploiteerd werd door een der twee aanwezige hotels, die geen hotels waren en was in het dorp zelfs geen ijs te krijgen, zoodat de 7 ijskannen renteloos moesten blijven staan, doch ook de reden van zijn overplaatsing stond den Soera- bajaschen landmeter niet aan. In 1874 was met de landrentemetingen belast de zg. Statis tieke opname, een afzonderlijke landsdienst onder leiding van een hoofdinspecteur, die controleurs, landmeters en mantries onder zich had. In datzelfde jaar reeds deed zich de vraag voor of het niet wenschelijk was de Statistieke Opname onder te brengen bij het Kadaster dan wel omgekeerd. Voordat daaromtrent beslist was, werd den adjunct-landmeter Bertsch door den Secretaris van B.B. voorgesteld over te gaan naar dien dienst op een salaris dat het dubbele bedroeg van hetgeen hij had. Hij durfde niet të be slissen, en liet dit aan den Secretaris over, die hem daarna den raad gaf bij het Kadaster te blijven. Zijn hoogste chef, Verstijnen, had dank zij het „fluisteren der waringinboomen" van e.e.a. ge hoord en toen deze naar de beslissing informeerde en te hooren kreeg dat de schaal was doorgeslagen naar de zijde van het Ka daster, zei hij „Je komt vanavond een bordje soep bij me halen." Dien avond in Gang Chaulan aten de ingenieur, hoofd van den dienst en zijn adjunct-landmeter soep en dronken zij Bruderschaft. De voorspelling van Verstijnen bij die gelegenheid geuit, dat het hem nooit zou berouwen, is volledig bewaarheid. De strijd Kadaster Statistieke Opname werd in 1879 be slist ten voordeele van den eersten dienst, met gevolg dat de technische werkzaamheden, verbonden aan de landrentemetingen overgingen op het Kadaster -en met die werkzaamheden de land meters en mantries.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 21