211 van vermoeidheid te toonen en zonder zich in de chronologische volgorde der feiten en in de namen van menschen, die reeds lang dood zijn, ook maar een oogenblik te vergissen. Het moet heerlijk zijn op dien leeftijd op zooveel goeds te kunnen terugzien en daarvan te kunnen vertellen, zonder door kwalen e.d. gehinderd te worden. RED. IETS OVER BARYCENTRISCHE COÖRDINATEN. 1. In de onlangs verschenen nieuwe H.T.W. van Neder land wordt op bladz. 25 (rubriek formulier \6b) gesproken over Barycentrische coördinaten", waaromtrent de hierondervolgende toe lichtingen hun nut kunnen hebben. Barycentrische coördinaten danken hun ontstaan aan de navol gende eigenschap uit de mechanica. Indien (zie figuur 1) zich in de punten Oi en 02 van een staaf (zonder gewicht) de massa's gx en g2 bevinden, zal het zwaartepunt P zoodanig gelegen zijn, dat voldaan is aan de betrekking: Oi P 02 P (1) gt £2 Omgekeerd zou men zich bij een vooraf gegeven punt P twee massa's gi en g2 in de punten Ox en 02 geplaatst kunnen denken, zoodanig dat bedoeld punt P als zwaartepunt of barycentrum resul teert. De getallen gt en g2 worden nu in hun verhouding (dus g1 g2) als barycentrische coördinaten van het punt P ten opzichte van de oor sprong punt en Oi en 02 gedefinieerd. Volgens deze definitie zou men enkel en alleen punten, welke tusschen Oj en 02 gelegen zijn, in beschouwing kunnen nemen. Om (9t) Fig. 1 Beknopte weergave van de voordracht, gehouden op de Landmeters vergadering van 10 September 1939. Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster. Zie het vorig tijdschriftnummer bladz. 186 e.v.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 25