223 op de juiste behandeling er van door het Lager Technisch Per soneel, i) bedrevenheid in het opmaken van eenvoudige certificaten en landmeterskennissen, zoomede in de verwerking der gegevens van staat 6, k) voldoende kennis der wetten en bepalingen en der kadastrale voorschriften welke met de reeds genoemde punten samenhangen, om in eenvoudige gevallen zelf een beslissing te kunnen nemen, 1) voldoende inzicht in de financiëele boekhouding om in nood gevallen (op kleine kantoren) deze gedurende korten tijd in orde te kunnen houden, m) ruim voldoende bedrevenheid in de Nederlandsche taal om zich in eenvoudige kwesties op behoorlijke en zakelijke wijze, mon deling en schriftelijk te kunnen uitdrukken, zoowel op particulier als ambtelijk gebied, n) voldoende tact en poids tegenover minderen in rang en het publiek, o) als laatste doch zeker niet als minste eischvoldoende inzicht en bescheidenheid om moeilijke gevallen als zoodanig te kunnen en willen onderkennen en bij den landmeter voor te brengen, opdat geen kostbare tijd verloren gaat met overbodig of onnut werk. Practisch vormen deze werkzaamheden voor den ervaren land meter het routine-werk, dat op den duur onze belangstellende aan dacht niet wakker houdt en dat zeker ons leven niet kan vullen. Om onze geest en belangstelling frisch te houden, hebben wij een flinke dosis werk van hooger orde noodig. Het begrip „routinewerk" is betrekkelijk en het komt mij voor dat de assistent, in verband met zijn opleiding en algemeene ontwik keling, in bedoelde werkzaamheden zeker geen routinewerk zal zien. Hij zal er ruimschoots voldoende aan hebben om zijn belangstelling en werklust gaande te houden, vooral wanneer hij in den loop der jaren meer inzicht in zijn vak krijgt en daardoor moeilijker vraag stukken meester kan worden. Het spreekt vanzelf dat in principe de geschetste verrichtingen permanent onder de supervisie van een landmeter moeten staan, om dat in het kadastrale vraagstuk, op meestal niet vermoede plaatsen, onverwachts moeilijkheden kunnen rijzen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 37