225 gaan en dus te kostbaar worden. Ook hier is de gulden middenweg de juiste en ik zou willen concludeeren De opleiding dient een practische vakopleiding te zijn, waarbij op eenvoudige wijze voldoende theorie gegeven wordt om het hoe en waarom der werkwijzen te kunnen begrijpen. Een dusdanig opleiding waarborgt bovendien dat belangstellende leerlingen bevrediging vinden in hun studie en toekomstige werkkring en minder belangstellende, dan wel geen aanleg voor het vak heb bende, leerlingen spoediger opgemerkt worden. In de eerste plaats moeten dus die vakken gedoceerd worden, welke in onmiddellijk verband staan tot de hoogergenoemde praktij k- eischen. En verder de theorie die noodig is om den jongelieden die praktijkvakken te doen begrijpen. Deze theorie mag niet te diep gaan. Niet alleen moeten we re kening houden met het bevattings-vermogen van den gemiddelden leerling, doch we komen in de geodesie, en ook in het juridische deel van het kadastrale vak, al spoedig op een gebied waarvoor een hoogere vooropleiding dan de Mulo geeft, noodzakelijk is. Het is dan ook herhaaldelijk gebleken dat, indien de stof te uitgebreid en te diep gaand behandeld wordt, het gros der leerlingen niet meer mee kan. Zij beginnen radeloos van buiten te leeren en er ontstaat in vele ge vallen een warboel in hun hoofden, welke zij zelf noch de leeraren uit elkaar kunnen halen. De theoretische vakken moeten daarom slechts voldoende geven om een eenvoudige verklaring mogelijk te maken voor de praktijk vakken en een inzicht in eventueele moeilijkheden die zich daarbij kunnen voordoen. Bovendien dienen die theoretische vakken een soort eenvoudige denksport te zijn. Op dit laatste wil ik speciaal de aan dacht vestigenbedoelde hersengymnastiek, die het logisch en weten schappelijk denken bevordert, hebben de leerlingen zéér noodig, willen zij de opleiding met vrucht volgen en later in de praktijk voldoen. Ik was gedurende enkele jaren leeraar aan den cursus en meen te mogen stellen, dat het onderwijs in principe niet op bedoelde leest geschoeid was. In het kort mijn bezwaren tegen den opzet samenvat tend, concludeer ik, dat de theorie te veel en de oefening te weinig kreeg, terwijl de geestelijke verwerking der theorie door de leerlingen te verward was om een deugdelijk inzicht in de prakt ij kvakken te hebben. In dit verband dient opgemerkt, dat de assistenten-cursus betrek kelijk kort bestond en de opzet feitelijk nog in een experimenteel

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 39